Fretky se chovají a rozdělují nejen podle barvy , ale i podle délky srsti. V České republice jsou známé a chované fretky ve třech typech délky srsti. Nejznámější, nejdéle chovaná a nejrozšířenější je fretka standardního typu - krátkosrstá.
Méně známá a u nás velmi málo zastoupená je fretka s dlouhou srstí takzvaná angora.
Křížením krátkosrsté a angorské fretky vznikne poloangora, která je třetím chovaným typem.
Mezi délkou srsti standartní fretky a poloangorou není veliký rozdíl a oba typy jsou na výstavách zařazeny při posuzování do jedné kategorie.
V USA ve státě Lousiana byla vyšlechtěna kudrnatá fretka. Podle místa původu je i její název Kudrnatá fretka z Lousiany.

Angora

Poloangora

Standard


ANGORA

Nepřehlédnutelná je srst angory, která je dlouhá a velmi jemná.Samci mají délku vlasu kolem osmi centimetrů. Samičky asi o dva centimetry kratší. Kvalitu a délku srsti ovlivňuje genetika a výživa fretky.
Délka srsti není po celém tělíčku stejná. Krátká je na hlavě, na spodní části nožiček a mezi lopatkami. Nejdelší srst je na zádech a bocích.
Srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči, nemá tendenci se cuchat , zamotávat ani plstnatět. Angory se nemusí česat ani pravidelně koupat. Angorské fretky nemají podsadu, mají pouze dlouhou krycí srst - pesíky. Díky nepřítomnosti podsady jsou citlivější na chlad. Po výměně srsti ze zimní na letní je srst angor kratší. Kvalitu a délku srsti ovlivňuje výživa fretky.
Vadou je pokud je dlouhá srst i v oblasti lopatek. Angora nesmí mít podsadu.

Angora

Dalším rozdílným znakem je nos a nosní dírky, které jsou otočené a směřují vzhůru, některým víc, jiným jen velmi nepatrně a některé angory mohou mít nosík stejný jako fretky se standardní délkou srsti.
Nosík angory je často pokrytý jemnou, kraťoučkou srstí a uprostřed nosu mívá štěrbinku. Pokud má angora tyto znaky, tak chloupky musí růst stejnoměrně a štěrbinka by měla být co nejméně znatelná.
Předností je, pokud má angora co nejméně zakroucené nosní dírky bez ochlupení a výrazné štěrbinky .
Nosík angory - bez štěrbiny a bez chloupků, jen velmi nepatrně otočené nosní dírky . Tak nějak by měl vypadat idealní nosík angorské fretky.


Další rozdílem je tvar oka, které nemusí být kulaté jako u standartních a poloangorských fretek, ale může mít tvar kapky.Momentálně mám osm angorských fretek.

Potom, co jsem si domů přinesla svou první angorskou fretku, tak jsem se snažila zjistit co nejvíce informací. Na každém fóru v českém a slovenském jazyce jsem se dočetla, že jsou angory drobného vzrůstu a mají slabou kostru, bývají kousavé, mají krátké, deformované nosy a díky tomu mají problémy s dýcháním, samičky po porodu nemají mléko a mají málopočetné vrhy, že samci mají problémy s vyměšováním, a že jsou angory často nemocné a dožívají se maximálně tří let.
Tyto informace ale psali lidé, kteří angorské fretky nechovali a pokud kdy byly tyto informace pravdivé, tak už téměř nic neplatí.
Věk angor - vzhledem k tomu, že u nás mnoho angor není a pokud jsou , tak jen velmi mladé , tak těžko tvrzení o krátkověkosti potvrdit nebo vyvrátit.
Velikost a celková kostra - docela určitě se nepotvrdilo tvrzení, že jsou drobného vzrůstu a mají slabou kostru. Momentálně se zas píše, že angory jsou větší než fretky standardní. Podle mých zkušeností se mezi angorami objevují fretky malé i veliké. Je tomu stejně jako u standardek.
Problémy s vyměšováním - neznám angorského samce který má tento problém.
Krátké a deformované nosy - už jsem fretky s deformovaným nosem viděla a znám i chovatelé, kteří na takových fretkách odchovávají mladé. Jedná se ale o genetickou vadu a ta by se neměla dále šířit Jsou ale i fretky s nosem stejným jako mají fretky standardního typu.

Tuto angorskou holčičku jsem díky jejímu dokonalému nosu až do páteho týdne považovala za poloangoru.


Není ale jediná. V mém chovu se objevilo mnoho angorských mláďat s velmi pěkným rovným nosánkem. Dalším je chlapeček Woodoo.


Angory po porodu nemají mléko - chov na angorských samičkách je problematický a po porodu mléko nemají. Před třemi lety se v Evropě objevilo pár angor které mléko měly a svá miminka alespoň pár dnů nebo i týdnů kojily. Naše angory Cher a Shara také patří mezi tyto jedince a plnohodnotné mléko mají čtyři týdny, což je prozatím nejdelší doba po kterou kdy angory kojily. V této době nevím, zda bude tato schopnost dědičná, ale určitě to v příštích letech zjistím.

Shara a Cher s maminkou Azsharou

Mnohem více je prozatím angorských samiček které mléko nemají. Chovatel se musí na tuto skutečnost připravit a společně s angorou nakrýt další dvě samičky - chůvičky, které s odchovem pomohou a maličké po angorce budou krmit. Mnoho chovatelů novorozená miminka po porodu angorce odebere a rozdá mezi připravené náhradní mámy.V takovém případě by rozdíl mezi mláďaty neměl být větší než čtyři dny. Mnohem šetrnější mi ale přijde, když chovatel miminka u angorské samičky nechá a na kojení je chůvičce pouze na potřebnou dobu krmení přikládá. Angory jsou stejně dobré maminky jako jiné fretky a ztrátu mladých nesou velmi těžce.

Málopočetné vrhy - naše angorské samičky mají 5 - 10 mladých. Stejně na tom bývají i fretky s krátkou srstí.

Kousavé angory - řekla bych, že je tomu naopak. Angory jsou mírnější, ale nejvíce záleží na jejich socializaci. Zanedbaná fretka kouše a délka srsti v tom nehraje žádnou roli.

8. dní staré angorské miminkoAngoru poznáte ihned po narození podle ocásku, který je uplně holý - bez srsti.


Původ fretek

Při šlechtění angorských fretek došlo ze strany jejich prvního chovatele k mnoha chybám. Ve snaze dosáhnout dlouhé srsti stále dokola pářil příbuzné jedince Díky tomuto nešetrnému množení došlo u angor k tomu, že samičky ztratily schopnost své mladé kojit.
Tento chovatel nakonec ve své zemi dostal doživotní zákaz chovu fretek a protože jeho fretky, kterých měl více než tisíc žily v otřesných podmínkách dostal i zákaz se k fretkám vůbec přiblížit. Nadále ale angorské fretky chová a množí mimo Evropu - v Číně .
Angorské fretky si ale zamilovalo mnoho chovatelů a chyby , které se v jejich chovu objevily v podobě absence mléka a deformovaných nosů se snaží zmírnit nebo vymítit.
To, zdali bude mít samička po porodu mléko, se pravděpodobně odvíjí právě od tvaru nosu . Podle sdělení manželů Hessových jsou angory se štěrbinkou uprostřed nosu bez šancí, že by mohly mít mléko. Naopak samičky s rovným nosem a hlavně bez štěrbiny, co nejvíce podobným nosu standartky jsou ty, kterým by se mohlo mléko tvořit. Je to běh na dlouhou trať , ale věřím tomu , že brzy budou linie angor, které budou při odchovu mladých naprosto rovnocené fretkám standartním nebo poloangorským a budou se moci o svá miminka starat i bez pomoci chůvičky.
Budoucí rodiče je potřebova velmi pečlivě vybírat. Do chovu by se neměli zařazovat fretky s křivým a příliš " kudrnatým " nosem. Velmi rozumné je, pokud chovatel do chovu angor přidá krev standardní fretky.Z takového spojení je i náš sameček Denny a holčička Doopynka.


Denny - kluk z našeho chovu

Matka angora Cher Angoraferrety otec standard Cid Albanach.