Krmení přirozenou stravou


vždy jsem byla přesvědčena o tom , že kvalitní granule jsou pro moje fretky to nejlepší co jim mohu dát. Dlouho jsem krmila Pro-Planem pro koťata a maso jsem jim čas od času dala spíš na hraní. Fretky maso štítívě chytly do papulky a utíkaly ho schovat - nejčastěji do záchodků.

Veliká změna u nás nastala ve chvíli, kdy k nám přišly tříměsíční holčičky , které zas odmítaly granule a živily se pouze masem. Dospělé fretky z nějaké chamtivosti začaly maso mladým brát a protože se před nimi nedalo schovat , tak ho začaly jíst. Za pár dnů dospělé fretky jedly granulky už spíš jen jako pamlsky.Věděla jsem, že samotné maso nebude k tomu, aby dostaly potřebné živiny stačit a tak jsem začala hledat informace o přirozené stravě.

Nejvíce informací jsem našla na stránkách a fórech chovatelů koček a jejich praktiky jsem pak přizpůsobila potřebám fretky.

Přirozenou stravou krmím od září 2009, tak se s vámi o své zkušenosti podělím. Na BARF přecházejte pouze v tom případě , že je vaše fretka zdravá.

Šelma, která žije ve volné přírodě z uloveného kusu nejí pouze maso, ale i šlachy, kůži, kosti, vnitřnosti a obsah žaludku. Pokud jsem tedy chtěla granulky uplně vypustit, musela jsem jídelníček přizpůsobit tak, aby byl co možná nejpodobnější potravě divokých šelem .

V této době krmím fretečky 2 - 3x za den. Častěji jíst nechtějí . V období, kdy jsem na BARF přecházela, tak jsem krmila 5 - 6x za den.

Maso - by mělo být vždy z ověřených zdrojů. Nejčastěji fretky dostávají hovězí, méně často kuřecí. Příležitostně králíka, kachnu, maso z vysoké nebo skopové. Maso vždy nechám minimálně 24 hodin přemrznout, v mrazáku by ale nemělo být déle než jeden měsíc. Před podáním pak nechávám maso rozmrazit pozvolna. Nikdy nepoužívám na rozmrazení mikrovlnku, která ničí většinu důležitých živin. Fretkám nedávejte masa která se označují jako křehčená. Nedoporučeje se ani dlouhodobé krmení pouze kuřecím. Kuřecí je dietní a fretky krmené výhradně kuřecím masem hubnou a strádají.

Maso kterým krmím krájím na kostičky velké asi 1,5 x1 cm. Menší kousky fretky hltají bez kousání, větší kousky schovávají.

Vepřové maso - ještě před pár lety žádný rozumný chovatel vepřovým masem nekrmil. Důvod byl jediný - Aujezskyho choroba. V této době jsou všechny chovy prasat v celé EU na Aujezskyho chorobu testovány a nemoc se v Evropě v chovu prasete domácího velmi přísně hlídá. Choroba je však rozšířena mezi prasaty divokými. Proto nikdy fretkám nedávejte maso z divočáka ! I přes veškeré informace, které se mi o zdravotně nezávadném, syrovém vepřovém mase podařilo zjistit, tak mám v sobě zažitou jistou praktiku a vepřovým nekrmím.

Vnitřnosti - dávám z drůbeže. Jednou týdně fretky dostávají asi pět srdíček a pět žaludků. Zkoušela jsem i hovězí srdce a taky fretkám moc chutnalo. Játra fretkám nedávám.

Kosti - jsou při tomto způsobu krmení nezbytné. Fretka by měla dostat ve své dení krmné dávce asi 25 - 30 % kostí. Kosti musí být vždy pouze syrové, obalené masem. Vařením kosti ztvrdnou a pak mohou být pro zažívací trakt velmi nebezpečné. Hodně dlouho si fretky s kostí nedokázaly poradít a tak jsem je nejdříve mlela, pak drtila a stále jsem vymýšlela nějakou ideální přípravu kostí tak, aby byli pro fretky přijatelné . Bylo to ale časově velmi náročné a proto jsem začala podávat kuřecí křídla a kuřecí krky, které jsou dostatečně obalené masem a stačí je jen 2x přeseknout.

Vejce - dávám 1- 2x týdně. V syrové formě je pro fretky stravitelný pouze žloutek. Bílek nedávám , stravitelný by byl po uvaření. Musím doplnit, že momentálně přidávám i bílek, který stačí krátce ve vodě povařit.

Tvaroh a mléko - 1x týdně polévkovou lžci jogurtu (pro fretky je lepší než tvaroh) s živou kulturou. Mléko pouze v malém množství 1x týdně a jen to , které je určeno pro kočky. Pro fretky je vhodné i mléko kozí.

Ovoce a zelenina - velmi malé množství a s opatrností. Pozor na ovoce a zeleninu, která může být ošetřena postřikem. U některých druhů ovoce může být pro fretky nebezpečné i jadýrko - meloun ... Zeleninu nedávám. Pouze v létě dostanou čas od času kousek melounu bez jadérek.

Co nesmí ? Nikdy nedávejte fretkám nic co obsahuje mouku, sůl a cukr. Nesmí tedy - piškoty, rohlíky, těstoviny, čokoládu, bonbony, šunku a nic podobného, přestože to fretkám strašně chutná.

Barf diet pro fretku v období laktace - v tomto období se snažím fretce co možná nejvíce přidat živočišné tuky. Vypouštím maso kuřecí a nahrazuji ho masem z kachen a hus. Dávám i větší množství jogurtu. Stejným způsobem se dá rychle vykrmit i fretka vyhublá po říji nebo po nemoci.

Přírodní doplňky výživy - 2 - 3x týdně přidávám do jídla Micro mineral od firmy cd Vet a za studena lisovaný Pupalkový olej a Olej z černuchy damašské od stejného dodavetele.

Záněty a infekce - preventivně , ale i léčebně je cd Vet Propolis Herbal, který působí v organismu jako přírodní antibiotikum. Propolis považuji za veliký zázrak přírody. Fretkám přidávám propolis do jídla každý den a ještě nikdy jsem neměla ani jednu fretku nemocnou.

Prebiotika - Viyo je vhodný pro zdravé fretky i fretky - rekonvalescenty. Rychle a šetrně doplní energii po prodělaných nemocech a operacích. U zdravých pomáhá udržet fretku ve svělé kondici. Má příznivý vliv na mikloflóru tlustého střeva , snižování hladiny cholesterolu v krvi, na prevenci infekcí a průjmů. Posiluje imunitu , upravuje trávení a všem fretkám velmi chutná.

Od chvíle, kdy jsem psala tento článek uběhly zhruba čryři roky a tak se u nás praktiky krmení trochu změnily. Fretky dostávají 3 krát až 4x v týdnu jednodenní kuřata nebo kačata.