BARF - co přidávat


Nejčastější dotazy kolem Barfu, které mi chodí, se týkají doplňků stravy . Pokusím se zde schrnout rady a zkušenosti nejen svoje, ale i ostatních chovatelů a vysvětlit proč některé potraviny ano a jiné zas ne.

Mléko - pro fretky je naprosto nevhodné, protože obsahuje kravskou bílkovinu, kterou fretky neumí strávit a u většiny způsobuje průjem. Občas ale může zpestřit jídelníček třeba mlékem kozím, acidofilním nebo zakyslou smetanou

Tvaroh - nejlépe netučný - ne odtučněný, ale pokud potřebujeme, aby fretka přibrala, můžeme dávat i tvaroh tučný. Vhodnější než tvaroh je ale jogurt .

Bílý jogurt - dobré jsou jogurty s živými bakteriemi, které napomáhají upravit střevní mikrofloru - například Aktivia
Sýry - klasické sýry typu cihla jsou nevhodné, protože obsahují velké množství tuku a soli. Vhodný by byl pouze sýr přírodní, hrudkovitý, který není ochucený.

Olej - rostliný, za studena lisovaný, obsahuje kyselinu linoleovou, která má velmi dobrý vliv na kvalitu srsti. Nebo olej lososový, který obsehuje množství nenasycených kyselin Omega 3 a Omega 6.

Vajíčko - Žloutek obsahuje velké množství luteinu (antioxidant) a má přiznivý vliv na kvalitu srsti. Bílek v syrovém stavu obsahuje protein Avidin, který narušuje vstřebávání biotinu (vit. H), proto bílek jedině vařený, protože působením tepla se avidin zničí. Bílek je cenným zdrojem bílkovin. A nakonec skořápka..Výzkumy zjistily, že pouhé podání skořápky je k ničemu, protože organismus si neumí vápník "vytáhnout". Musí se podat v kombinaci s vit. C, tedy třeba zakapnutá šťávou z citronu, která pomůže vápník uvolnit.

Kvasnice - jsou cenným zdrojem vitamínů sk. B, ale i dalších vitamínů a obsahují hodně bílkovin (cca 45%). Mají příznivý vliv na kvalitu srsti, na trávení a podporují chuť k jídlu. Čerstvé kvasice mohou nadýmat a tak vhodnou alternativou je Pangamin.

Minerální přípravky - Micro Mineral v obchodech jich je velké množství a výběr je na vás a potřebách vaší fretky. Při krmení syrovým masem je vhodné nějaký minerální přípravek 3 - 4x týdně podávat. Obsahují komplex vitamínů a minerálů bez kterých se fretka neobejde.

Vitamín C - pravidelné přidávání vitamínu C je nejasné. Někdo tvrdí, že si tělo na "umělý přísun" zvykne a tak potom ztratí schopnost využívat vitamín C, který dostává v potravě. Určitě je ale vhodné ho přidávat v případě oslabení organismu, nemoci nebo při růstových problémech -vitamín C napomáhá snadnějšímu vstřebávání vápníku.