Potraviny které bychom neměli dávat fretce vůbec nebo jen v omezeném množství


Čokoláda - obsahuje kofein a podobnou látku teobromin. Obě látky mohou mít za následek vážné problémy se srdcem. Symptomy otravy závisejí na množství a druhu snědené čokolády. Obzvlášť nebezpečná je čokoláda vysoce kvalitní s vysokým obsahem kakaa, hořká nebo na vaření. Po požití mohou fretky zemřít, nebo u nich mohou vzniknout žaludeční a střevní problémy. Záleží na množství , které fretka sní.

Hrozny vína a hrozinky - Dle britského institutu Veterinary Poisons Information a amerického centra Animal Poisons Control Center (ASPCA) může prý podáváním hroznů vína vzniknout těžká otrava, žaludeční křeče a střevní potíže, či selhání ledvin. Rozinky jsou prý ještě nebezpečnější pro svou koncentraci jedovaté látky. Zdroje ovšem neuvádějí, jaké látky obsažené v hroznech jsou škodlivé. Vím že mnoho lidí dává hrozinky své fretce jako pamlsek, ale dávat něco, co je pro ni nebezpečné, bych rozhodně zvážila.

Cibule - (syrová, sušená i vařená) - obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid, které jsou pro šelmy jedovaté. Toxické látky v cibuli mají za následek hemolýzu (narušení červených krvinek). Už středně malá cibule může být pro fretku nebezpečná. K symptomům patří průjem a zvracení, později anémie (chudokrevnost, bledé sliznice), anorexie (odmítání vody a krmení) a zrychlená tepová a dechová frekvence.

Česnek - Rovněž obsahuje N-propyldisulfid. Při snědení většího množství má za následek anémii (chudokrevnost).

Banán - u fretek může způsobit zažívací problémy z důvodu obsahu škrobových uhlohydrátů se kterými si fretka neumí poradit (stejně tak syrové brambory).

Avokádo - Obsahuje toxickou látku persin. Otrava většinou končí smrtí, symptomy jsou poškození srdečního svalu, dýchavičnost, kašel. Avokádo nikdy nedávejte!

Syrové vejce - syrové vejce může být pro fretku příjemným a hodnotným zpestřením stravy pro své nemalé množství vitamínu E. Pozor však na syrový vaječný bílek, který obsahuje advidin a ovumocoid, který způsobuje alergie. Jsou to termobiní proteiny a varem se zničí. Advidin způsobuje nemožnost využítí biotinu v organizmu a může způsobit avitaminozu. Ovumocoid způsobuje poruchy trávení.

Mléko - kravské a i z něho vyrobená dětská umělá výživa je sice zdrojem protejnů a vápníku, ale pro fretku je nevhodné. Obsahuje laktózu, na který není organizmus šelem vybaven. Nestrávená laktóza je příčinou průjmu. Mláďata mívají ve střevě enzym, který dokáže laktózu štěpit, ale dospělá fretka tutu schopnost ztrácí.

Tvaroh - je bohatým zdrojem proteinů živočišného původu. Tvaroh je doporučován pro vyšší obsah vápníku, ale obsahuje i velké množství fosforu. Poměr vápníku a fosforu je ve tvarohu přesně opačný než fretka potřebuje. Vzhledem k tomuto nevhodnému poměru by neměl být podáván častěji než 1 x týdně. Mnohem vhodnější jsou jogurty s živou kultutou.

Nikdy nedáváme - alkohol, makadamové ořechy, sůl, slazené potraviny, kořeněné potraviny, kávu, čaj( vyjímkou je velmi slabý čaj při nachlazení) a coca - colu pro obsah kofeinu, v čaji je ho asi 10x méně, než v kávě, výrobky z mouky, tučné potraviny, nápoje sycené CO2