BARF - vitamíny


Vitamíny jsou látky, která spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám potravy. V organismu mají vitamíny funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Vitamíny jsou nutné pro udržení mnohých tělesných funkcí a jsou schopny posilovat a udržovat imunitní reakce. Existuje 13 základních typů vitamínů. Organismus si, až na některé výjimky, nedokáže vitamíny sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy.

Hypovitaminóza - nedostatek vitamínů - mohou se objevovat poruchy funkcí organismu, nebo i velmi vážná onemocnění.

Hypervitaminóza - přebytek vitamínů - přebytečných vitamínů rozpustných ve vodě se organismus dokáže zbavit a pokud přestaneme vitamín přijímat, organismus z těla nadbytečné množství vyloučí. U vitamínů rozpustných v tucích to však nefunguje, ty se ukládají v těle (v tucích) Přebytek vitamínů může být mnohdy horší a s horšími následky než jejich krátkodobý nedostatek. A Proto - s vitamíny opatrně a vždy všeho s mírou !

Nejvíce vitamínů se nachází v potravinách syrových. Vařením se zničí asi 60 % , mražením asi 30 %


Vitamíny rozpustné v tucích

Vitamín A
Vitamín D
Vitamín E
Vitamín K

Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamín B
Vitamín C
Vitamín H
Vitamín PP


A vitamin (retinol) pomáhá v boji proti nachlazení, chřipce, infekcím močového a trávicího systému. Je důležitý pro dobrý zrak (název retinol je odvozen od retiny - oční sítnice), obnovu buněk, svěží kůži, zdravé sliznice. Podporuje hojení ran, popálenin a vředů. Pomáhá při tvorbě zubů a kostí. Nedostatek se projevuje mj. lámavostí drápů, suchou srstí, šeroslepostí, kožními vyrážkami.

Vit. A snáší dobře vyšší teploty, ale je citlivý na světlo.

Zdroj: játra, rybí tuk, špenát, mrkev, rajčata, paprika, vaječný žloutek


D vitamin ( kalciferol ) z chemického hlediska jde o hormon, který se tvoří v našem těle, pokud kůži vystavíme ultrafialovému záření ze slunečního světla. Je nepostradatelný pro vstřebávání vápníku, fosforu, tvorbu kostí a zubů. Zklidňuje nervy, odstraňuje z těla jedovaté látky ( olovo ), posiluje imunitní systém. Podle nejnovějších zjištění může chránit před některými druhy rakoviny ( tlustého střeva ). Při nedostatku mj. vypadávají zuby, objevují se nervové poruchy, svalová slabost.

Zdroj: ryby (tuňák, losos, olejovky), rybí tuk, játra, mléko, vaječný žloutek,


E vitamin ( tokoferol ) pomáhá zabránit oxidaci polynenasycených mastných kyselin volnými radikály v buněčných membránách a tkáních. Má kladný vliv na funkčnost pohlavních orgánů, svalovou sílu a vytrvalost. Pomáhá předcházet vzniku zhoubného bujení, určitých typů rakoviny i jiných nemocí. Absence se projeví únavou, neplodností, nervovou dráždivostí, ochablou kůží.

Zdroj: vaječný žloutek, játra, zastudena lisované oleje, ovesné vločky, listová zelenina,


Vitamín K (syn. fylochinon) je jedním z vitamínů rozpustných v tucích. Má význam pro krevní srážlivost (pomáhá v játrech při syntéze protrombinu, který je nezbytný při srážení krve). Jeho nedostatek vyvoláva zpomalení srážení krve.

Používá se ke snížení vnitřní krvácivosti, po operacích. Pomáhá při výstavbě kostí a snižuje riziko osteoporózy.

Díky jeho syntéze ve střevě je jeho nedostatek vzácný. Protože se jedná o vitamin rozpustný v tucích, není volně vylučován a lze se jím předávkovat!

Zdroj: špenát, játra, ryby, rostlinné oleje


Vitamin C (kyselina askorbová) je ve vodě rozpustná živná látka a vitamín nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví, v organismu plní vitamín C mnoho důležitých funkcí. Je citlivý na teplo a vysoce citlivý na oxidaci. Je potřebný pro regulaci metabolizmu aminokyselin, udržování pevnosti cévních stěn a tkáňové dýchání. Podporuje vstřebávání železa, stimuluje tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek, podporuje růst a odstraňuje volné radikály.Chrání před předčasným stárnutím, má kladný vliv na nervy, obranu proti nemocem, stabilní psychiku. Pomáhá absorbovat z potravy železo. Urychluje hojení ran. Chrání proti některým formám rakoviny a srdečním chorobám. Působí jako výrazný antioxidant.

Mírná hypovitaminóza se projevuje zpomaleným růstem, zvýšenou kazivostí zubů, narušením stavby kostí, deformacemi kloubů, nedostatečnou odolností proti infekcím, zvýšenou únavou, žaludečními problémy, lámavými vlásečnicemi a sníženou tvorbou mléka. Extrémní hypovitaminóza způsobuje nemoc kurděje, která se projevuje anémií (chudokrevností), krvácivostí, otokem kloubů a dásní, ztrátou zubů, křehkostí kostí, sterilitou, častými infekcemi, atrofií svalstva.

Zdroj: šípek, limeta, citrón, pomeranč, grapefruit, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, brusinky.


Většina zvířat a rostlin si syntetizuje vitamín C sama a nepotřebuje žádné jeho přídavky. Na celém světě se tak nedokáže přirozenou cestou zásobovat vitamínem C pouze člověk, některé druhy primátů, morčata, indický netopýr červení bulbulové (pták), pstruh duhový a losos. Tento poznatek vedl některé vědce k závěru, že neschopnost přirozené produkce vitamínu C je genetický defekt, a následně k hypotéze, že pokud by se jeho hladina u člověka vyrovnala s hladinou u zvířat, vedlo by to ke zlepšení jeho celkového zdravotního stavu.


Vitamín H ( biotin) udržuje zdravou kůži, srst a sliznici. Dodává energii nervům, reguluje hladinu krevního cukru, pomáhá tělu využívat sacharidy, tuky a bílkoviny, udržovat zdravou střevní flóru. Zlepšuje stav při chronické únavě, některých alergiích. Nedostatek signalizuje mastná či suchá kůže, špatná srst, lámavé drápy, únava, bolesti svalů. Nedostatek tohoto vitamínu může vzniknout podáváním většího množství syrového bílku, který obsahuje bílkovinu Avidin, která spolu s biotinem tvoří neúčinný komplex a odchází tak z těla bez užitku.

Vitamín H se varem znehodnotí, je citlivý na světlo.

Zdroj: pomeranče, játra, rajčata


B-komplex je souhrnné označení pro vitamíny skupiny B. Jsou to ve vodě rozpustné vitamíny, nezbytné pro správné fungování metabolismu.

Zdroj: kvasnice, maso, sýry


Skupina vitamínů s označením B

Vitamín B1 – thiamin
Vitamín B2 - riboflavin
Vitamín B3 – niacin
Vitamín B5 – kyselina pantothenová
Vitamín B6 – pyridoxin
Vitamín B7 – biotin (vitamin H)
Vitamín B9 – kyselina listová
Vitamín B12 - kobalamin


B1 thiamin podporuje získávání energie z cukrů, chuť k jídlu, trávení a nervovou činnost. Při nedostatku – strach, nauzea, svalové křeče, ztráta chuti k jídlu.

Nedostatek tohoto vitamínu může vzniknout nadměrným podáváním některých druhů syrových ryb. Obsahují enzym Thiaminázu, která vit. B1 narušuje a tím znemožní jeho vstřebání.

Vit. B1 - varem se 50% zničí


B2 riboflavin potřebný pro metabolismus každé potraviny, udržuje sliznice a je potřebný pro správné vidění. Při nedostatku – poruchy zraku, potíže s polykáním.

Vit. B2 je cilivý na vysoké teploty a světlo


B3 niacin podporuje chuť k jídlu a tvorbu některých hormonů. Při nedostatku – průjmy

Vit. B3 je citlivý na vysoké teploty.


B5 kyselina pantothenová podporuje metabolismus buněk, činnost nadledvin, tvorbu látek regulujících nervovou činnost. Nedostatek nebyl zaznamenán.

Vit. B5 je citlvý na vysoké teploty.


B6 pyridoxin podporuje metabolismus bílkovin, cukrů a tvorbu červených krvinek. Při nedostatku – únava, záněty sliznice, svědění a olupování kůže. Nedostatek v době březosti může poškodit plod.

Vit. B6 je citlivý na vysoké teploty, světlo, mráz.


B7 biotin = vitamín H


B9 kyselina listová potřebná pro tvorbu nukleových kyselin a červených krvinek. Při nedostatku - anémie, půjmy, krvácení z dásní, ztráta hmotnosti.


B12 kobalamin potřebný pro tvorbu nukleových kyselin a tím pro všechny buňky. Při nedostatku - bolesti svalů, únava, ztráta chuti k jídlu, nespavost.

Vit B12 poměrně dobře snáší vaření, ničí se jen z 10-ti %.