Nemoci fretek

Stránka se připravuje, není to jednoduché téma a tak bude text přibývat postupně. Nechci si hrát na chytrou a i já se řídím pravidlem , že lepší je jedna zbytečná návštěva u veterináře než něco zanedbat.

Níže uvedený text slouží k seznámení chovatelů s onemocněními fretek. Rozhodně není návodem jak nemoci diagnostikovat, nebo dokonce návodem jak se snažit nemoci léčit. V případě, že se dostaví obtíže ihned vyhledejte odbornou pomoc a řiďte se výhradně radami lékařů!

Zdravá fretka má jasné oči, hustou, lesklou srst, čisté oči a uši ,výkaly nemají příliš řídkou konzistenci , moč je jasná a čirá. Fretka je čilá , veselá a má chuť k jídlu.

Za normální jsou považovány následující hodnoty tělesných funkcí.

  • Tělesná teplota měřená rektálně - 39 - 40 °C
  • Dechová frekvence - 33- 36 za minutu
  • Tepová frekvence - asi 250 za minutu

Za alarmující je u fretky považován stav kdy je zvíře apatické, nemá na nic chuť, nic nepije a nebo se marně snaží vyprázdnit. Nesnažte se nemocnou fretku sami ošetřit , ale co nejrychleji navštivte lékaře. A už vůbec nepodávejte bez porady s odborníky lidské léky.

 

Nachlazení

Rýma a ostatní onemocnění horních cest dýchacích patří mezi nejběžnější nemoci fretek. I když je vnímáme jako onemocnění ne příliš závažná ,pro fretku jsou nepříjemná a nikdy bychom je neměli podceňovat. Při prvních příznacích fretce zajistěte dostatek tekutin, teplo a izolujte ji od ostatních. Podávat můžete slabý bylinkový čaj s medem a jitrocelový sirup. V jídelníčku vynechte tvaroh a všechny mléčné výrobky , které fretku zahleňují. Pokud se její stav do dvou dnů nezlepší je nutné navštívit veterináře. Z banality jako je nachlazení může dojít u fretky během několika málo dní k zápalu plic. Pokud sami trpíte respiračními onemocněními fretce se vyhněte. Možnost přenosu je velmi vysoká. Nikdy fretku nevystavujte průvanu - fretky jsou na průvan velmi citlivé.

 

Přehřátí

Pro fretku jsou teploty nad 30°C velmi nebezpečné a přehřátí ji přímo ohrožuje na životě. Nikdy fretku nevystavujte přímému slunci. V parných dnech dbejte na to, aby měla přístup k vodě nejen k pití , ale i k možnému ochlazení. Přehřátá fretka rychle dýchá, ztrácí vědomí, může mít i křeče . Pokud fretka ztrácí vědomí může dojít k zástavě srdce.
Co dělat případě, že se fretka přehřeje - ihned fretku přeneste do chladnějších prostorů, na tělíčko včetně hlavy dejte mokré zábaly , nožičky zchlaďte studenou, nikoliv ledovou vodou. Fretce podávejte dostatek vody s minerály. Pokud se její stav nelepší kontaktujte veterináře. Okamžitý převoz přehřátým autem se nedoporučuje.

 

Mechanismus vzniku hypertermie a následky

Pokud dojde k celkovému zvýšení tělesné teploty, zvíře se chce ochladit zrychleným dýcháním. Při tom dochází k odpařování a zvíře ztrácí tekutiny. Pokud nemá přístup k vodě, tyto ztráty se prohlubují, zvíře přestává být schopno kompenzovat přehřátí a dochází ke snížení tlaku krve v oběhu, zvýšení hematokrytu (zahuštění krve), rozvoji dehydratace a následně šokového stavu. Dehydratace způsobuje zpomalený průchod krve krevním řečištěm, což znamená nižší přívod kyslíku a důležitých látek např. glukózy do mozku a důležitých orgánů a zpomalený odvod zplodin metabolismu z organismu. Srdce se snaží kompenzovat nedostatečnost oběhu svou vyšší činností. Pokud nedojde k účinným opatřením v této chvíli, začne v organismu docházet k ireversibilním (nezvratným) změnám. Vlivem dehydratace dojde k takovému zpomalení oběhu a zvýšení hematokrytu, že krev začne stagnovat v kapilárách a drobných cévách, kde se sráží. Tento stav se nazývá diseminovaná intravaskulární koaguace. Dojde ke kolapsu organismu a bezvědomí. I při zahájení léčby v této fázi jsou již stěny cév poškozeny a srážlivé faktory vyčerpány, takže i při podávání infúzních roztoků, stabilizaci oběhu a snížení hematokrytu (naředění krve), dochází skrze stěny cév ke krvácení např. do trávicího traktu, do podkoží i do vnitřních orgánů a k selhání především ledvin v důsledku špatného prokrvení a jater v důsledku narušeného metabolismu. Multiorgánové selhání je stav prakticky neléčitelný, i v humánní medicíně je jeho léčba velmi složitá a nákladná a vyžaduje velké technické zázemí.

 

Ušní svrab

Ušní svrab je onemocnění zevního zvukovodu , který způsobuje roztoč. Nemoc se projevuje intenzivní svěděním a v pokročilých stádiích se může objevit i výtok z uší a hnisavý zánět zvukovodu, který může vést až k proděravění  bubínku a rozšíření infekce do středního a vnitřního ucha a mozku.
Léčba - Advocate je jediný schválený přípravek pro fretky. Stronghold - často používaný , občas se objevují rezistence. Já používám parafínový olej s Neostomosanem.

 

Zubní kámen

Na zubech fretky se stejně jako u lidí tvoří zubní plak zkterého se po čase vyvine zubní kámen. Bývá to běžné již během druhého roku života. Zubní kámen je tvořen zvápenatěním zubního plaku, zbytků potravy apod.

Je velmi závažným zdrojem infekce pro celý organismus a silného zápachu z tlamičky zvířete. Neustálým polykáním velkého množství baterií a pronikáním bakterií zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu, projevujícím se mnohdy únavou a celkovým zhoršením stavu zvířete. Může však dojít i k závažným onemocněním vnitřních orgánů především srdce, jater a ledvin. Zubní kámen také způsobuje tlak na lem dásně, čímž dochází k odhalování krčků zubů. Odhalené krčky se pak stávají vstupní branou infekce ke kořeni zubu a do mezizubního prostoru. Jak se množství zubního kamene zvyšuje, jsou i kořeny zubů více odhalovány a vzniká paradentóza s následným uvolněním a vypadnutím zubu.

 

Průjem

Průjem se velmi často objevuje u mladých fretek obvzlášť v případě že fretku nekrmíte pouze granulkami. Průjem může fretka mít ze syrového kuřecího masa, vnitřností, mléčných výrobků, ale třeba i z tepla, nebo ze stresu. Při průjmu fretka ztrácí minerály a pokud se přidá nechutenství, tak velmi rychle ztrácí na váze. V případě, že fretka odmítá vodu a jídlo, tak co nejdříve navštivte veterinárního lékaře. Pravděpodobně nepůjde jen o přechodný stav způsobený výše jmenovanými důvody. Fretce by se při průjmu měla nasadit dieta a pokud odmítá pít a jíst, tak do ní musíte dostat jídlo i přes její odpor. Na dietu jsou u veterinářů k dostání i/d konzervičky od firmy Hills a nebo CN convalescence od stejného výrobce. V menších ošetřovnách nemusí být ihned k dostání a tak si dietní jídlo připravte z vařeného kuřecího masa( prsní kuřecí bez kůže), vařené rýže a kuřecího vývaru.
Do vody přidávejte mikrominerály ( Rehydration support od Royal Canin nebo Smecta od Beaufour Ispen) a hroznový cukr. Fretka by měla na správnou funkci a " zklidnění " střev dostávat  PROKOLIN nebo PROBIKAN ( dostání u veterinarních lékařů).

 

Waardenburgův syndrom

Waardenburgův syndrom - nedostatečný vývoj mechanizmu středního ucha. Nejčastěji  postihuje fretky které mají bílou hlavičku a nebo bílé znaky na hlavě. Běžně se vyskytuje u fretek v barvě DEW, Panda, Badger, Blaze. Vyjímkou jsou albíni. Fretky v uvedených barvách bývají hluché.

 

Přeříjení

Pokud u samiček říje sama do jednoho měsíce sama neodezní musí se ukončit . Způsobů ukončení je několik. Nejčastějším způsobem jsou hormonální injekce. Veterináři mají dobré  zkušenosti s přípravky Receptal a Pregnyl.  Další možností je ukončení  říje připuštěním samičky samcem, který je krátce po kastraci a je stále   ještě při chuti. Poslední možností je připuštění samcem po vasektomii (chirurgický zákrok) Dlouho trvající říje ohrožuje samičku na životě.

 

Kokcidioza

Kokcidioza je onemocnění způsobené parazity. Přenáší se trusem divokých králíků, ježků a holubů. Nakažené fretky mají průjem,zježenou srst, nafouklé bříško jsou pohublé a mají ostrou páreř ( pilku). Život ohrožující je zvláště u mláďat, oslabených a starších fretek. U dospělých může nákaza probíhat i bezpříznakově. Doporučuje se 2x ročně rozbor trusu, který přítomnost případné kokcidíe snadno odhalí. Likvidace parazitu v kleci - je nutné klec mechanicky vyčistit  louhem sodným rozpuštěným ve vřelé vodě. Běžné Savo na tyto parazity nestačí.

 

Aujeszkyho choroba

Aujeszkyho choroba, které se také říká pseudovzteklina, byla poprvé popsána na začátku minulého století v Maďarsku u skotu. Přenáší se ale také na psy, ovce, kozy, kočky, fretky, králíky a volně žijící živočichy. Nejčastěji se šíří přímým kontaktem, ale i slinami, krví, výkaly, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa.
Jediný druh, který ji přežívá, jsou divoká prasata. Podle veterinářů se s viry choroby setkala zhruba třetina těchto zvířat.
Na člověka choroba přenosná není.
V ČR se nákaza v chovech prasat nevyskytuje. Naposledy ji našli veterináři v malochovu v Nové vsi na Benešovsku v roce 2004. Z uloveného divočáka ji tehdy chytila domácí prasata, tři kusy byly následně utraceny.

 

Co nikdy nepoužívat 
  • Ušní svrab - Ostospektrine, Oticure, Dexoryl. Tyto veterinární přípravky mohou způsobit odumření a následné odpadnutí ušního boltce.
  • Vakcinace proti psince - nikdy nepoužívat Canvac. U fretky psinku vyvolá. V naší republice není očkovací látka určená přímo pro fretky. V Německu se používá Febrivac DIST - vakcina vyvinutá přímo pro fretky.
  • ATB Baytril -
  • Říje samiček - Covinan a Depopromose jsou nevhodné hormonální  přípravky ukončení říje. U fretek způsobují zánět dělohy.

 

Veterináři doporučení chovateli a majiteli fretek

HRADEC KRÁLOVÉ

MVDr . Miroslav Sucháček - Veterinární klinika ZooVet Labská louka 650
Tel.: 495 262 144 pohotovost 732 512 181
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

PRAHA

MVDr  Linda Vítězníková - Veterinární klinika Jaggy Rainerova 1712 / 9 Řepy
Tel.: 235 097 540 nebo 725 887 107
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - email vytvořený pro fretkaře

MVDr  Samuel Evinic - Metropole Vet Chlumecká 591 Rajská zahrada Praha 9
Tel.: 777 728 473
E-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

MVDr Silvie Kohoutová - Chvalkovická 722/1 193 00 Praha 9 - Horní Počernice
Tel.: 281 860 293
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

PLZEŇ

MVDr Radek Herynk - RH - VET Zadní cesta 4 Plzeň 32600
Tel.: 732 969 741

 

BRNO

MVDr Vladimír Jekl - Klinika chorob drobných savců při VFU Brno Palackého třída 1946 /1, 612 42  Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: 541 562 382

MVDr Karel Hauptman - Klinika chorob drobných savců při VFU Brno Palackého třída 1946 /1, 612 42  Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: 541 562 368