Narození freťat je pro každého chovatele velkou událostí. Od chvíle narození slepých a bezmocných freťat do doby jejich odchodu do nových rodin uplyne osm týdnů. Už nikdy nebude vývoj freťat pokračovat tak rychle, jako v tomto období. Pozorování vývoje a sledování pokroků, které jsou u mladých patrné každý den, patří k nejkrásnějším okamžikům, které může chovatel prožít. Abychom si tyto chvíle mohli vychutnat, je potřeba si nejprve zjistit, co všechno malá freťátka potřebují.


Jen pár hodin staré miminkoPéče o novorozená freťátka

Freťata se rodí 39.až 42. den březosti.Jsou jemně osrstěná, slepá a nemají vyvinuté zvukovody. Novorozená freťata váží 7-12 gramů. V prvních dnech jsou velmi zranitelná . První tři týdny zvládne veškerou péči o mladý jejich matka. Krmí je, myje je, masíruje jim bříška a pomáhá tak jejich vyprazdňování. A jak můžeme pomoci my? Freťatům a jejich mamince zajistíme pohodlný pelíšek, který by neměl být příliš velký, aby v něm freťata maminku snadno našla. Nejlepší je pelíšek krytý ze všech stran, který má malý průlez. Pelíšek často měníme a dohlížíme na to, aby byla miminka v teple.


Jeden týden stará miminka


Freťátka odchováváme vždy v kleci, a to i v tom případě, že je samička zvyklá běhat po bytě na volno. Na klec, ve kterém budeme mláďata odchovávat, musíme být fretka zvykána už dlouho před porodem. Z prostoru raději odstraníme misku s vodou. Fretka často mladé nosí po kleci a mohlo by se stát, že miminko do mističky upustí nebo odloží. K dispozici ponecháme pouze napáječku. Freťata každý den vážíme, abychom měli jistotu, že přibývají na váze.Každé freťátko roste různě rychle, důležité však je, aby nehublo. Při pravidelném vážení můžeme snadno zjistit, že některé mládě přibírá pomaleji. Pokud z nějakého důvodu nemůže fretka své mladé kojit, musíme najít náhradní mámu. Novorozená freťata se nedají odchovat na umělé výživě.


2 týdny stará freťátka


Přikrmování

Ve věku tří týdnů začneme mláďata přikrmovat. Pro třítýdení miminka připravuji řídkou kaši z jemně mletého kuřecího masa, do které přidávám baby flocken pro koťata. Postupně ke kuřecímu začnu přidávat krůtí a hovězí maso. Po týdnu baby flocken nahradím namletými a rozmočenými granulkami. Mnoho chovatelů se snažlo odchovat mladé pouze na mase a vitamínech, ale to nedoporučuji. Granulky jsou při růstu freťátek nezbytné.

Maso je obecně bohaté na fosfor a chudé na vápník. Zkrmování potravy s vysokým obsahem fosforu a nízkým obsahem vápníku může vést k onemocnění příštitných tělísek, které se projevuje odvápněním kostí. Toto onemocnění se nazývá sekundární nutriční hyperparatyreóza. Mláďata velmi rychle přibývají na váze, ale jejich kosti tak rychlý růst nezvládají a měknou. Důsledkem měknutí kostí se mláďěti deformuje hrudní koš a nožičky. Toto se může stát i v případě pokud se v kostech špatně ukládá poměr mezi vápníkem a fosforem. Vitamín D reguluje výměnu vápníku a fosforu v organismu, to znamená, že usměrňuje vstřebávání vápníku a fosforu v zažívacím traktu, jejich ukládání v kostech a také jejich vylučování.Vitamín D se dá ale snadno předávkovat.
Komerčně vyráběná granulovaná krmiva obsahují dostatečnou dávku vitamínu D a proto se s nedostatkem vitamínu D ( hypovitaminózou D ) při krmení granulemi chovatelé nesetkávají.
Nedostatek vitamínu D je také znám pod názvem Křivice, nebo Rachitida.
Rachitida není způsobená nedostatkem vápníku,jak se občas chovatelé mylně domnívají, ale nedostatkem vitamínu D.
Jedním ze zdrojů vitamínu D je sluneční záření a tak, abych měla jistotu, že se budou mláďata správně vyvíjet, protože podíl masa v jejich jídelníčku převládá, tak jim od čtvrtého týdne dopřávám každý den brzy po ránu a navečer pobyt na sluníčku.

3. týdny staré freťátko


Mláďata se až do osmého týdne přikrmují 5x až 6x za den. Jejich maminka dostává v období přikrmování stejně připravené jídlo jako její mláďata. Samičce nedávám do misky větší kousky masa, protože fretky nosí své jídlo mladým do pelíšku a hrozí tak udušení masem, které mláďata nedokážou rozkousat a snaží se ho spolknout celé. Větší kousky masa samička dostává pouze mimo klec. Na doplnění živin, vitamínů a energie přidávám vitamínovou pastu.


4 týdny staré miminko


První krůčky

Po dosažení čtvrtého týdne začínají ještě slepá freťátka opatrně opouštět svůj pelíšek, prozkoumávají nejbližší okolí a zkouší najít záchůdek. Záchůdek pro freťata by měl mít velmi nízké okraje, aby mělo freťátko snadný přístup. Záchůdem přisuneme do blízkosti pelíšku. Do záchodku nasypeme jemné stelivo, které nepráší.

Pět týdnů stará freťátka

Pátý až šestý týden

S přibývajícím věkem jsou freťata stále zvídavější a nastává čas, kdy už prozkoumávají svou klec a vydávají se na malé výpravy. Hrají si mezi sebou, zkoumají naše ruce a učí se chodit na kočičí záchod. V tomto věku už zkoušíme dávat suché granulky. Pokud granulky nechtějí, zvlhčíme jim je trochu vodou. Freťata už musí mít k dispozici vodu.. Matka se o ně stále stará a kojí je. Freťátka stále musí mít své zázemí, čistý, teplý pelíšek, kam budou chodit spát a odpočívat. Pelíšek musíme přizpůsobit pohyblivosti freťátek. Zvětšíme jim prostor pohybu a pelíšek můžeme vyměnit za boudičku s dekou. Do klece dáme bezpečné hračky, aby se miminka nenudila.


Šest týdnů staré freťátko


Pravidelným kontaktem se freťata snadno socializují a vytvoří si tak vazbu s člověkem. Je velmi důležité si s freťátky hrát, chovat je a mazlit se s nimi. Pokud by si na člověka nezvykla už od mala, měla by s tím v budoucí rodině nemalé problémy.

Sedm týdnů staré freťátko


V sedmém týdnu si s veterinářem domluvíme první očkování freťátek. Freťata se preventivně neodčervují. Před očkováním necháme laboratorně vyšetřit trus freťátek, abychom mohli vyloučit přítomnost vnitřních parazitů. Freťata nemívají vnitřní parazity tak často jako koťata a štěňata, ale pokud laboratoř přítomnost parazitů potvrdí , musí veterinář mláďata odčervit ještě před očkováním. Očkovat se mohou pouze zdravá freťátka. U mláděte s průjmem nebo nachlazením očkování o pár dnů posuneme. Ve stejném období necháme mladým u veterináře aplikovat identifikační mikročip. Jeden týden po očkování by měla být freťata ještě u chovatele.

Osm týdnů steré freťátkoOdchod do nových domovů

V průběhu doby, kdy budou freťátka u nás, pro ně hledáme nový domov. Ideální je, seznámit se s novou rodinou osobně. Nejlepší je, když se nová rodina přijede na freťátko podívat ještě před jeho odběrem. Nové majitele seznámíme s péčí o freťátko, informujeme je o tom, čím bylo krmeno, jaké stelivo jsme doma používali a na jaké hračky a pelíšek bylo zvyklé. Freťátko neodebíráme od matky a ostatních sourozenců dříve, než v osmém týdnu věku. Odchod mladých do nového domova je pro chovatele smutnější období, ale pokud freťátku vybereme hodnou rodinu, která nám bude posílat o freťátku zprávy, budeme spokojeni.