Říje

Nástup první říje kolem osmého měsíce je známkou pohlavní dospělostI fretky a pokud jsme se rozhodli pro odchov mladých, můžeme samičku nakrýt. Pokud se říje dostaví dříve, musíme krytí odložit a fretku nakrýt až při další říji. Říji u samičky poznáme podle otoku vulvy, který se postupně zvětšuje. Nejvhodnější doba pro nakrytí je mezi 10. až 12. dnem plné říje samičky.

Krytí

Pro zdárný výsledek krytí je dobré dopřát fretkám dostatek času a nechat pár asi dva dny spolu. Samotné krytí fretek se může zdát zvlášť majitelům samiček drastické, ale pokud samička nesyčí, nesnaží se utéct nebo na samce neútočí, tak jde o běžný průběh páření. Samec se samičce zakousne do kůže na krku, čímž ji částečně znehybní a odtáhne ji na místo kde se s ní spáří. Po chvíli dojde k jejich svázání, které může trvat někdy třicet minut a jindy i tři hodiny. Nikdy se nesnažíme svázané fretky rozdělit. Asi za tři dny po krytí se začne vulva samičky mírně zmenšovat a otok začne ustupuje. Pokud se tak nestane a žádnou změnu ve velikosti vulvy u samičky nezaznamenáme ani po týdnu, tak se krytí nezdařilo, samička říjí nadále a krytí musíme zopakujeme. Krýt bychom měli se stejným samcem. To, jestli je samička březí nám může veterinární lékař potvrdit ultrazvukem už 22. den po krytí.

Porod

Fretky jsou březí šest týdnů. Porod ale může proběhnout o tři dny dříve nebo později. Začátek porodu poznáte podle slabých, postupně zesilujících stahů, které bývají na břiše fretky velmi dobře vidět. Od počátečních stahů až k porodu uběhne obvykle jeden a půl hodiny. Pokud bude tato doba kratší, nemusíte mít obavy. Interval mezi porodem jednotlivých freťat bývá různě dlouhý, neměl by ale přesáhnout dvě hodiny.
Freťata se obvykle rodí hlavou napřed, jsou v plodovém obalu, který fretka protrhne, překouše pupeční šnůru a pak olizuje celé tělíčko novorozeného freťátka. Snaží se tak podpořit dýchání. Někdy se stane, že narozené mládě je stále propojeno pupeční sňůrou se samičkou. V tomto případě pupeční sňůru nestříháme. Pupeční šňůra je propojena s placentou a ta by mohla být stále spojena s dělohou a samička by mohla po našem zásahu vykrvácet. Počkáme až fretka sama porodí i placentu.
Kontrolujte, zda placenta vychází s každým freťátkem, počet placent musí být stejný jako počet freťat. Pokud bude chtít fretka placentu sežrat, nemusíte jí v tom bránit, je to pro ni zcela přirozené. Placenta obsahuje látky, které napomáhají porodním stahům a podporují laktaci.
Někdy, díky nezkušenosti matky nebo rychlému porodu většího počtu mláďat nemusí očištění freťat probíhat dostatečně. Pokud je mládě v plodovém obalu a fretka se věnuje jinému freťátku, tak obal opatrně nehty protrhněte, aby se mohlo mládě nadechnout.
Zdravá freťátka se v pelíšku plazí a instinktivně hledají struky. Pokud má fretka větší počet freťátek a porod je zdlouhavý, tak jí nejdéle narozená miminka odebírám, aby na ty později narozená měla více času nebo aby některé mládě při péči o jiné nezalehla. Odebraná freťátka dávám do suchého, teplého pelíšku. Unavená freťátka v suchu a teple rychle usnou
Může se stát, že se zdá některé freťátko samičce nemocné nebo slabé a odmítne se o ně starat. Často se stává, že mládě vynese mimo pelíšek a víc se o něj nezajímá. Můžeme zkusit odvržené freťátko jednou nebo dvakrát vrátit, ale pokud ho fretka opětovně vynese, tak bývá naše další snažení většinou zbytečné.
Po porodu bychom měli poprosit o návštěvu veterinárního lékaře, který by se měl přesvědčit, zda v děloze nezůstala placenta či mrtvé mládě. Je dobré si tuto návštěvu domluvit už před samotným porodem.
Pomoc veterináře vyhledejte i v případě, že stahy trvají déle než dvě hodiny a freťátko se stále neobjevuje. Dále pak pokud se nedaří fretce vytlačit částečně vypuzené fretě a nebo pokud slábnou porodní stahy, přestože ještě nejsou všechna freťata na světě.
Po porodu vyměníme fretce pelíšek . Fretce nabídneme energeticky vydatné jídlo. Všechna freťata zvážíme a jejich váhu si poznamenáme.
Pokud příjdou mladý na svět císařským řezem, nemusí to vždy znamenat, že samička nebude moci freťata kojit.

Poporodní péče

Po porodu bude o freťata náležitě postaráno. Jejich matka je bude kojit, čistit a zahřívat. Důležité je, aby v tomto období dostala freťata mléko od své matky, neboť první mléko , které se nazývá mlezivo, obsahuje důležité ochranné protilátky, které mláďatům budují imunitní systém. V této době nemusíte příliš zasahovat do dění okolo freťátek, většina fretek jsou velmi vzorné matky. Máte-li však dojem, že některé z freťat je nemocné nebo se narodilo s vrozenou vadou, navštivte veterinárního lékaře.