Je lepší holka nebo kluk?

Tomu, kdo se nemůže rozhodnout a s fretkami začíná, vždy doporučuji raději samečka. Řekla bych, že jsou kluci o trochu klidnější a i mazlivější. Holčičky většinou nemají na žádné dlouhé mazlení čas. Pokud jsou vzhůru, tak jsou v pohybu. Přestože bývají fretky velmi čilá zvířátka, tak někteří kluci jsou lenoši. Holčičky líné nebývají. Vymyslí to, na co by kluk nepřišel a často dokážou šplhat třeba i po záclonách. Nekastrovaní samci mají v období říje v hlavě jen páření. Dokáží dlouho čekat u dveří a spokojení jsou jen venku na procházce, ale to jen proto, že si myslí, že by venku mohli potkat nějakou samičku. Po kastraci se jejich chování změní a jsou znovu stejně rozpustilí a hraví, tak jako před říjí.

Samci ale mají větší sílu a jejich kousance v době dospívání o něco víc bolí. Značný rozdíl bývá ve velikosti samce a samice.

Náš největší kluk a nejmenší holčičkaDůvod, proč ale začátečníkům doporučuji raději samce, je spojený s problémy kolem říje samiček. Říje se u samiček objevuje na jaře. Nečastěji tedy okolo osmého měsíce. Záleží ale i na tom, ve kterém měsíci se fretka narodí. Fretky mají provokovanou ovulaci, to znamená, že pokud se nespáří, tak se většinou vajíčko z vejcovodů samo neuvolní a říje nekončí. Pokud majitel samičky není obeznámen s problematikou okolo říje samiček a nedělá kroky potřebné k ukončení říje, může snadno dojít k přeříjení a samičce může jít o život. Fretka nesmí říjit déle než jeden měsíc a pokud nechceme samičku připustit a starat se o mladý, musí být říje ukončena buď hormonálními injekcemi u veterináře nebo samcem, který je krátce po kastraci a stále má zájem se pářit. Občas se povede říji ukončit i tak, že prostor ve kterém fretka, žije dlouhodobě zatemníme. Říje se může opakovat až třikrát do roka, ale podle doporučení veterinářů může být hormonálně ukončena pouze jednou za rok. Pokud nechceme odchovávat mladý, tak bychom měli nechat samičku krátce po ukončení první říje co nejdříve vykastrovat. S kastrací bychom neměli příliš otálet, protože za pár týdnů se říje dostaví znovu. V období říje by se samička kastrovat neměla. Pouze vyjímečně, v případech, kdy se říje nedá ukončit žádným způsobem a pro záchranu života samičky nezbývá nic jiného než kastrovat. Při kastraci v říji hrozí vykrvácení.

Říje samců trvá od konce zimy až do podzimu. První říje se u mladých samečků objevuje často už v prosinci. Jedním z nepříjemných projevů říje je časté značkování všeho, co se označkovat dá a výrazný odér, kterého se tak snadno nezbavíme. Útěchou pro majitele je, že se samci mohou kastrovat i v říji, ne ale dříve než s nástupem první říje. Předčasná kastrace nedospělých fretek může vést k řadě onemocnění. Fretka své pohlavní dospělosti dosáhne nástupem první říje. Pokud se první říje objeví okolo pátého měsíce, tak nejde o pohlavní dospělost, ale spíše o hormonální poruchu. Toto se stává u samiček. U samců jsem se s předčasnou říjí prozatím nesetkala a ani jsem o podobném případu neslyšela.

Kastrace samců je jednoduchá operace kterou veterináři bez problémů zvládají. Kastrace samičky je složitější a měl by ji provádět pouze veterinář, který je na fretky specializovaný. Kastrace samce je zpravidla cenově méně nákladná.


Jak a kdy ukončit říji samiček ?Jak se dá eliminovat zápach fretek ? Mohu nechat fretku vyžlázkovat?

Odstranění pachových žlázek je u nás zakázáno zákonem. Pouze v případě, pokud se opakovaně objevují záněty žlázek, nebo jiné zdravotní problémy s nimi spojené, veterinář může provést jejich odstranění. Typického zápachu se tím ale fretka nezbaví. Pokud jsou žlázky plné, tak je fretka vypustit musí, ale nejčastěji to dělá při vykonávání stolice. Někdy při šarvátce s jinou fretkou nebo ve spánku, ale prozatím se mi nestalo, že by některá fretka použila obsah svých žlázek na obranu proti mě nebo jinému člověku. Takové chování je typické pro skunky, ne pro fretky.

Zápachu se můžeme částečně zbavit tím, že budeme co nejčastěji měnit podestýlku v záchůdku, prát fretčí pelíšky a každý den budeme klec nebo prostor, kde se fretka pohybuje vytírat.

Koupání fretek příliš nepomáhá.

U nás se osvědčila častá výměna pelíšků a hamaků. V období říje je vyměňuji každý den. Pokud fretky neříjí, tak stačí 2x za týden. Na praní používám tekutý Persil a přidávám i voňavou aviváž. Ne každá fretka ale aviváž snáší. Hodně pomůže i správný výběr steliva, které dokáže pohltit zápach obsahu záchůdku. Na úklid klecí a výběhů a mytí záchůdků používám dezinfekční Sanytol, který neobsahuje chlór a příjemně voní.

Definitivním řešením, jak se nepříjemného zápachu zbavit je kastrace. Kastrovaná fretka, která se často chová a mazlí může dokonce vonět stejně hezky jako její majitelé.Jsou bílé fretky vždy hluché?

Hluchota je spojená s bílou barvou na hlavě. Nejčastěji postihuje fretky, které mají celou bílou hlavičku. Jsou to fretky v barvě DEW a Panda. O něco méně častěji postihuje hluchota fretky v barvě Pinto Panda a fretky s bílými proužky mezi ouškama na, které se označují jako Badger a Blaze. Hluché fretky jsou postižené Waardenburgovým syndromem.

Waardenburgův syndrom nepostihuje fretky v barvě Albino a ani fretky, které se narodily jako barevné, nejčastěji stříbrné a jejich barva vybělila až s věkem.

To, jestli je fretka skutečně hluchá, se dá zjistit BAER testem, který dělá klinika Jagy v Brně a AA Vet v Praze.

Hluché fretky více spí, ale péče o ně není o nic složitější, než je tomu u fretek slyšících.Jsou hluché fretky vhodnéné pro chov? Je hluchota dědičná?Hluchota dědičná není, ale je nutné, aby chovatel při krytí fretek dodržoval určitá pravidla. Rodičovské páry by se neměly sestavovat z jedinců, kteří mají buď celé bílé hlavičky nebo bílé znaky na hlavě - mezi ušima a za ušima. To znamená, že pokud je jedna fretka DEW, Panda, Blaze nebo Badger, tak ji nesmíme spářit s fretkou s bílými znaky na hlavě, i kdybychom si mysleli, že je slyšící. V tomto případě bychom neměli do páru k fretce s bílými znaky na hlavě vybírat ani protějšek v barvě Albino. Ne, že by tyto fretky byly hluché, ale protože jsou bez pigmentu, tak se často dědí barva, ale i znaky po druhém rodiči.Choko Light a Pinto Panda - pokud by z těchto jedinců stal rodičovský pár, tak by s největší pravděpodobností bylo ve vrhu několik mláďat s bílými znaky na hlavičce. Hluchotu by ale nepřenášel světlý sameček, ale holčička, která se zdá být celkově tmavší.


S čím si fretky nejraději hrají ? Které hračky jsou vhodné pro fretky?

Nejlepší hračka pro fretku je druhá fretka. Samozřejmě ale nemusíte pořizovat vaší fretečce kamaráda jen proto, aby byla ještě veselejší. Fretky mají radost skoro ze všeho nového co jim nabídnete a vůbec to nemusí být drahé, kupované dárky. U nás k radosti stačí mezi fretky vhodit veliký, igelitový, pokud možná šustivý pytel. Ještě větší radost ale mají pokud jim vyrobím hrad z papírových krabic. Při jeho stavbě stačí použít trochu fantazie a může vzniknout veledílo, které sice dlouho nevydrží, ale fretky z něj budou pokaždé stejně nadšený. V létě poťěší bazének s vodou, do které dám víčka od pet lahví a míčky. Jednou naše fretky v takovém bazénku měly i malé živé rybičky. Samozřejmě je bavily mnohem více než víčka nebo míčky. Holčičky rybičky vylovily a kluci je snědli.

Fretkám je velmi blízké hrabání v zemi a výroba podzemních tunelů. Při takové činnosti je ale potřeba fretku hlídat, aby nám nějakým tunelem někde nezmizela. U nás fretky mají venkovní ohrádku stále na jednom místě a za pár dnů v zemi vyrobily metro s osmi nástupišti a takovým množstvím tunelů, že nakonec stavba nevydržela a propadla se jim na hlavu. To bylo radosti.


Ráda bych upozornila i na hračky, které jsou pro fretky nevhodné. Jsou to hračky, které se dají rozkousat nebo se u nich dají odkousnout jejich části. Často se stává, že fretka části roztrhané hračky spolkne a pak hrozí ucpání střev, které je pro fretku velmi nebezpečné. Pozor na hračky, které jsou plněné molitanem a na houbičky na mytí nádobí, které fretky rády kradou.Která barva je nejkrásnější?

Nechci být pokrytecká a psát, že jsou podle mne všechny barvy krásné a vím, že se moje odpověď nebude líbit uplně každému, ale já se ve svém chovu snažím vyhnout albínkům. Moc se mi jejich červená očička nelíbí, ale důvod mám ještě jeden. Naše fretky bývají v létě často na zahradě a i když se před sluníčkem schovávají, tak se občas v zápalu hry zapomenou a sluníčko je pro očička albínků vyloženě nebezpečné a na slunci mohou oslepnout. Toto je ale problém nejen zvířat, ale i lidí bez pigmentu. Docela určitě nejsem jediná komu se albínci nelíbí, protože pokud se u nás maličký albínek v chovu objeví, tak zpravidla zůstane doma nejdéle, protože o něj není zájem. Mnoho lidí už v prvním emailu, ve kterém projevují zájem o freťátko píší, že nechtějí albínka. A i když mají albínci krásnou, třpitivě bílou srst a jsou stejně milí a zábavní jako každá jiná fretka, tak většině lidem červená očička vadí. Jinak se mi ale líbí uplně všechny barvy které fretky mohou mít.

Kimi a Kira FM

Kde se berou poloangory a čtvrtangory?

Pokud jsou oba rodiče s dlouhou srstí - angory, tak jsou jejich miminka pouze dlouhosrstá - angorská.

Pokud je jeden z rodičů angora a druhý poloangora, tak se v jejich vrhu objeví jak angory, tak poloangory.

Pokud jsou oba rodiče poloangory, budou v jejich vrhu angory i poloangory.

Pokud je jeden z rodičů angora a druhý má standardní srst, budou všechna miminka poloangorská.

Pokud je jeden z rodičů poloangora a druhý má standardní srst, tak ve vrhu budou všechna miminka črvrt angory - Part angora

Pokud jsou oba rodiče čtvrt angory, jejich miminka budou poloangory a ve vrhu se může objevit i agora.

V některých zemích se označují fretky i jako 1/3 angora a 3/4 angora.

Pro koho jsou fretky vhodné a ke komu se nehodí?

Fretky se příliš nehodí do rodin s hodně maličkými dětmi. Samozřejmě to neznamená, že pokud máme fretku a do rodiny se narodí miminko, tak musí fretka z domu. Je to myšleno spíš tak, že pokud jsou v rodině velmi malé děti, tak pořízení fretky na pár roků odložíme. Já jsem svoji první fretečku měla když byly mladšímu synovi asi čtyři roky a to už si nechal vysvětlit jak se bude ke zvířátku chovat. Jejich soužití bylo bez sebemenších problémů.

Fretka nebude nejvhodnějším zvířátkem ani po lidi, kteří úzkostně dbají na pořádek v bytě. Fretky jsou malé bordelářky.

Se kterými domácími zvířaty bude fretka kamarádit?

Začnu těmi zvířátky se kterými fretka kamarádit nebude a to jsou hlodavci. Dokonce i pro potkana nebo králíčka setkání s fretkou nemusí dopadnout dobře. Fretka je šelma a hlodavec kořistí. Nebezpečná může být i pro různé druhy menších hadů a želviček. U nás freťáček vylovil a zbaštil naši jedinou akvariiní rybičku. Dennýsek má na svém kontě dvě kuřátka a dvě kačenky a Nuki byl jednou zakousnutý do prstu jednoho z našich pštrosů. Naši kluci si myslí, že sežrat se dá všechno !

Ani tento pokus o přátelství nemusel skončit nejlépe, ale Kačenka naštěstí dostala rozum dřív, než freťátka zjistila, že by se dala ulovit. Moc ráda létala k malým frekám do ohrádky. Natřásala se před nimi a doslova je svým chováním provokovala.

Fretky mohou velmi dobře vycházet se psy. Náš Sorbon fretky miluje a je přesvědčený o tom, že to jsou jeho fretky a pokud si s nějakou hraje, tak mi ji pak nechce vrátit a hlídá si ji přede mnou stejně jako svoje hračky. Chulio má fretky také rád, ale teď už je to starý pejsek a už se tak často ke hře vyprovokovat nedá. Fretka se může spřátelit i s kočkou. Náš kocour ale fretky rád nemá a tak se jim raději vyhýbá.

Sorbonek má fretky opravdu moc rád.

,

Čím a jak často fretku odčervovat ?

Fretky a dokonce ani freťátka se preventivně neodčervují. Čas od času se ještě najde veterinář, který bude chtít před očkováním Vaši fretku odčervit, ale protože fretky na vnitřní parazity netrpí, tak jako psi a kočky, tak je to pro fretku zbytečně zátěžové.

Dalece lepší je dvakrár do roka odnést fretčí trus na preventivní rozbor. Rozbor dělá většina veterinářů přímo na svém pracovišti nebo trus odesílají na příslušný veterinární ústav. V Hradci Králové je Státní Veterinární Ústav ve Wonkově ulici a majitelé zvířat tam mohou se svým požadavkem přijít sami.

Na rozbor parazitů je ideální, aby majitel fretky přinesl vzorek trusu sbíraný po tři dny. Nemusí to být vše co fretečka za tři dny vyprodukuje. Stačí jeden bobek za každý den. Kousky steliva, který seberete i s trusem, ve vzorku nevadí.

Běžně se nechává dělat rozbor pouze na přítomnost parazitů, ale při onemocnění fretečky a nebo průjmu je nutné udělat i bakteriologii.

Pokud je výsledek rozboru vzorku pozitivní na parazity, tak mi pracovnice jmenovaného veterinárního ústavu doporučí čím přímo odčervit, protože ne každý přípravek na odčervování je účinný na všechny druhy parazitů.

V případě že se najdou v trusu bakterii, tak k písemnému výsledku testu dostanu i doporučení, které léky by se měly k léčbě použít.

Jaké jsou ceny freťat z naší chovatelské stanice ?

Freťátka od nás odcházejí nejdříve ve osmi týdnech. Do nových domovů odchází s identifikačním mikročipem, europassem a za sebou mají první očkování. Cena za čtvrtangoru je 3500Kč, za poloangoru je 3800 Kč, za angoru 8500 Kč. Pokud najde freťátko svůj domov v zahraničí, tak se jeho cena navyšuje o další nutné veterinární úkony.