Mezinárodní výstava fretek
kdy - 27.2. 2016
kde- Základní škola Bří Venclíků 1140 Praha Černý most

- 19.12. 2015 -

K adopci nabízí krásnou, angorskou champagne samičku narozenou v roce 2013. Fretečka je kastrovaná, čipovaná , plně očkovaná. Není zvyklá na jiné fretky. Bojí se jich a napadá je. Proto pro ni hledám domov, kde nejsou jiná zvířata. Ráda bych ji dala někomu, kdo už fretku měl. Mě nekouše, ale dá se předpokládat, že si v novém domově bude muset zvyknout a zoubky nějaký čas používat bude.

 

Ilie Ferret Majestik a Ted Nostrofuretti dcera a otec

- 5.12. 2015 -

Včera mi volal pan doktor, že už má výsledky Zazalkovi pitvy, která potvrdila Disseminated idiopathic myositis - DIM.

- 1. 12. 2015 -

V sobotu 28.11. se naše fretky zúčastnily Mezinárodní výstavy fretek v Plzni. Výstava byla krásná a pořadatelkám se moc povedla. Přihlášeno bylo 97 fretek ze tří zemí.

Přihlášené jsem měla 4. fretky a doprovodila nás Lara, která měla celý den skvělou náladu a nechala se pochovat a pohladit od každého, kdo ji chovat chtěl. Jediný maličký kousanec jsem chytla jen já, když jsem si ji chtěla vzít zpátky z náruče mého kamaráda.

Ilie Ferret Majestik byla přihlášena do kategorie Samice mladá - tchořovitá . V této barvě soutěžila společně s dalšími 6. fretkami a obsadila 1. místo

Postoupila tak do další soutěže, kde se setkaly stejně staré vítězky všech barevných kategorii a v této kategorii obsadila 2. místo.

Ghita Ferret Majestik byla přihlášena do kategorie Dospělá fretka - Other (fretky s bílými znaky). V této barvě soutěžila s dalšími čtyřmi samičkami a obsadila 1. místo

Stejně jako Iilie postoupila do další soutěže, kde se sešly všechny dospělé samičky, ze všech barevných kategorií a I i v této soutěži obsadila 1. místo

 

Rasputin Russian Passion byl přihlášen do kategorie Mladý samec - tchořovitý , kde soutěžil s dalšími šesti mladými kluky. Rasputin se neumístil, ale tuto soutěž vyhrál chlapeček z našeho chovu Jack Ferret Majestik

Ted Nostroferetti byl přihlášen do kategorie Dospělý samec - tchořovitý, kde soutěžil s dalšími sedmi samci a obsadil 1. místo

Postoupil tak do další soutěže, kde se sešli dospělí samci všech barevných kategorií a Ted obsadil 1. místo

Na závěr se na pódiu setkalo šest vítězů všech kategorií. A tak se v této nejvyšší soutěži setkal náš Ted s Ghitou a Jackem s dalšími třemi fretečkami. (jména doplním)

Všichni tři rozhodčí pak vybírali nejkrásnější fretku výstavy a tou se stal náš Ted Nostrofuretti, který získal titul BEST IN SHOW.

 

- 30.11. 2015 -

Dřevěné, zateplené boudičky pro fretky nám po třech letech dosloužily. Další dřevěné jsem už nechtěla a tak jsem hledala takové, které by se lépe udržovaly v čistotě. Moc velký výběr na našem trhu není, ale nakonec jsem našla. Tyto jsou jen na parádu a tak jsem ještě objednala další, které jsou také plastové ale jsou zateplené.

Samozřejmě je musel otestovat nejdřív náš kocour.

- 25. 11. 2015 -

Včera jsem udělala pár nových fotek našich kožíšků

Lara, Bella Donna a Ghitunka

Rasputin a Bella Donna

Ghitunka a Rasputin

Ghitunka

Doopynka 5,5 roku

Dorotka 4,5 roku

Wampirka 5 let

Cruellka 2,5 roku

Lara 6.měsíců

 

Ilie 7. měsíců

 

Rasputin má 6. měsíců

- 20.11. 2015 -

Stále ještě čekám na výsledky pitvy a prozatím nevím, proč Zazalek umřel. Zatím sem zkopíruji článek z fb, kde je popsán celý průběh jeho nemoci.

Pokusím se popsat to, co nás teď potkalo. V pondělí 2.11. brzy ráno jsem si všimla, že jeden z našich mladých samečků je mírně apatický, pohublý, nechce jíst a nemůže se vyprázdnit. Přijímal pouze vodu a to ve větší míře než je obvyklé. Okamžitě jsem s ním jela na veterinu. Byla mu naměřena vysoká teplota 41,8 stupňů a byl dehydratovaný. Krevní testy ukázaly jen velmi mírně zvýšené bílé krvinky, mírně zvýšené byly i hodnoty v jaterních testech. Všechny ostatní hodnoty v normě. Freťáčka si na klinice nechali. Hned mu nasadili antibiotika a dostal kapačku do žíly. Stanovisko veta bylo, že někde v tělíčku je zánět, ale příčina se nedá určit. Ani druhý den mu horečka neklesala a i když si trochu masa z ruky vzal , když jsem se na něj přišla podívat tak snědl pár kousků a hned zas usnul. Apatický se mi zdál více než předchozí den. Podle slov veterináře u něj chvilkama docházelo i k mírnému zlepšení ale antibiotika nezabírala tak, jak by měla. Působila jen velmi krátce po podání. Na první pohled bylo jasné, že se mu velmi špatně dýchá. Na klinice mu v průběhu dne dělali vyšetření srdce a sono břicha. Srdce ok jen mírně zvýšené prokrvení okolních cévek. Mírně zvětšenou měl i slezinu, ale to se prý při vyšší teplotě fretkám stává. Na pohmat ho nic nebolelo. Stanovisko znělo klinicky zdravý, ale bylo jasné, že stav je velmi vážný. O záhadné nemoci jsem mluvila s Yasminkou a ta se nabídla, že zavolá veterinářce Lence Vítězníkové a zeptá se jí, jestli ji nenapadá o jakou nemoc by mohlo jít. Lenku to napadlo hned a prognóza byla hrozná. Freťáček to nepřežije. Jde o nějakou autoimunitní nemoc její přesný název doplním , ale zkratka je snad DIM . Můj veterinář se s paní doktorkou Vítězníkovou hned telefonicky spojil a i když se všechny příznaky, které měl náš freťáček neshodovaly s případem stejně nemocného freťáčka, kterého před časem léčila paní doktorka, tak to na tuto nemoc hodně ukazovalo.
Náš chlapeček dnes nad ránem 4.11. uhynul. Těsně před úmrtím došlo k výraznému zlepšení jeho stavu.
Tak teda ještě se pokusím popsat příznaky této nemoci. A všechno co jsme prozatím s Yasminkou o této nové nemoci zjistily.

1. vysoká teplota, která se nedaří trvale snížit
2. zvýšené bílé krvinky
3. zvýšený kreatin (ten se dá zjistit z krve pouze ve specializovaných laboratořích)
4. velmi rychlý nástup nemoci a vždy končí smrtí která nastává do 4 dnů
5. nemoc napadá svaly.
6. tato nemoc postihuje fretky od 6. do 18 měsíců (náš Zazalek měl 16 měsíců)
7. hnědé a oranžové skvrny na těle (ty ale u mého freťáčka nebyly)
8. přesná diagnóza se dá stanovit až z pitvy.
9. tato nemoc není infekční ani dědičná.

Ještě dodám, že freťáček byl 20 dní po vakcinaci Vztekliny (Biocan R) a psinky (Biocan Puppy)
A přidávám informaci, že šlo o krátkosrstou fretku, s 25 % krve tchoře tmavého.

Nemoc na kterou to ukazuje je Disseminated idiopathic myositis . To ale musí potvrdit až pitva.

- 18.11. 2015 -

V Německu jsem fretečkám koupila pelíšek, ale když jsem viděla tu spoušť, kterou doma udělaly, tak jsem dlouho přemýšlela, jestli si ho vůbec zaslouží. No nakonec ho dostaly. Ony za to až tak moc nemohly. Míra jim za ty tři dny nanosil 12 kilo masa, protože kdykoliv k nim přišel, tak měly prázdné misky. Měl radost jak jim chutná. Na ty tři dny by jim bylo stačilo 5 kilo. A tak jsem ještě v pondělí, při generálním úklidu nacházela spižírny s masem.

- 16.11. 2015 -

Výstavy v Ostnabrucku se zúčastnilo 178 fretek a 42 vystavovatelů z 5 zemí. Dlouhosrstých fretek bylo 32 a 146 bylo fretek standardních a poloangor. Výstava má už velkou tradici a toto byl už 12. ročník.

Fretky jsou řazeny do kategorií podle věku, barvy, délky srsti a samozřejmě kastráti a nekastrované fretky se posuzují odděleně. Barvy se neslučují a tak se může stát, že v nějaké barvě může být i jediná fretečka.

Nejvíce obsazenou kategorií byla dospělá, tmavě tchořovitá samička 8 a speciální barva - dospělý samec 10 (to jsou pandy, pinto pandy, blaze)

Ghita Ferret Majestik soutěžila společně s dalšími čtyřmi samičkami v kategorii Samice dospělá Harlekin a obsadila první místo. Ghita je fešanda a z výsledku mám samozřejmě velikou radost.

Ted Nostrofuretti byl přihlášen společně s dalšími pěti samci v kategorii Samec dospělý - tmavě tchořovitý a skončil na čtvrtém místě. Ted je krásný samec, ale ráno vstával prdelkou nahoru, celý ten den byl protivný a paní posuzovatelku kousnul.

Ilie Ferret Majestik byla přihlášena do kategorie Samice mladá- tmavě tchořovitá a v konkurenci dalších pěti samiček se umístila na prvním místě. Z tohoto výsledku mám radost, protože konkurence byla veliká a samičky moc pěkné.

Rasputin Russia Passion byl přihlášen do kategorie Samec mladý - světle tchořovitý společně s dalšími čtyřmi samečky a obsadil první místo. Všichni samečci byli moc krásní a velcí. Dva z této kategorie byli z Ruska, dva z Estonska a u posledního nevím, ale dost možná, že byl jeho původ také někde na východě.

Lara Black Amber byla přihlášena do kategorie Samice mladá - světle tchořovitá společně s dalšími čtyřmi samičkami a obsadila čtvrté místo. Měla jsem velkou radost, protože vše zvládla na jedničku. Nikoho za celé tři dny nekousla i když jsme ji občas dost naštvali. Nejvíc rozhozená byla při veterinární prohlídce, protože veterinář měl gumové rukavice. To Lara nezná a moc se jí to nelíbilo.

Výstava byla krásná, cesta jako vždy náročná, setkala jsem se s přáteli a pozitivní pocity převládají.

 

- 12.11. 2015 -

Zítra ráno odjíždím na výstavu fretek do Ostnabrucku.

Na výstavu jsem přihlásila i Laru, ale nejsem si jistá, jestli bude soutěžit. Lara se nenechá ukecat na pastu. Líbí se jí tuba, ale jen když se o ni může přetahovat. Ve chvíli , kdy by ji hra na přetahovanou přestala bavit, tak by se asi snažila zdrhnout ze stolku rozhodčího a bylo by těžké ji chytit. Lara je hodně rychlá. Každopádně bude lepší, když pojede s námi. Asi bych neměla klid, kdyby zůstala doma a musel by se o ni starat Míra. Ono stačí, že se bude muset starat o kocoura, který chce několikrát za den na zahradu, kde se musí hlídat. Sice se nesnaží ze zahrady utéct, občas mu ukážu, že za plotem jsou bubáci (traktor, koně, malé, ukřičené děti a občas okolo nás projde slečna s prasátkem) a tak ho to ze zahrady neláká, ale na bubáky nebude věřit věčně.

Fretečkám asi před 14 dny začaly světlat kožíšky a tak z Rasputina , který má bílou podsadu, začíná být siamák s krásně světlým kožíškem a černýma nožkama. No a Ilie je zas o něco více podobná tatínkovi Tedovi, protože se jí dělá krásná, výrazná maska.

Doufám, že se v Německu budou naše fretky líbit. Do Německa jede 7 vystavovatelů z České republiky a bereme sebou 24. fretek. Zpátky pojedeme až v neděli.

- 4. 11. 2015 -

Včera odpoledne jsem se byla na Zazalka podívat a nevypadal o nic lépe než v den, kdy jsem ho na kliniku odvezla. Vzal si pár kousků masa a hned zase usnul. Vysoká teplota se stále nedaří u freťáčka snížit a ani antibiotika nezabírají tak, jak by se očekávalo. Dnes čeká Zazalka další odběr krve, ze které se budou dělat detailnější testy. Moc se o Zazalka bojím, protože to je velmi vážné a pokud se potvrdí podezření, které máme, tak pro Zazalka není pomoci.

Zazalek dnes ve 3:30 umřel.

- 3.11. 2015 -

Včera ráno jsem Zazalka odvezla na veterinární kliniku. Měl vysokou teplotu 41,8 stupňů, byl apatický, nechtěl jíst, hodně pil a nemohl se vykakat. Myslela jsem si, že má ucpaná střeva, to ale veterinářka vyloučila. Rozbor krve ukázal zánět někde v jeho tělíčku, a tak Zazalek zůstal na klinice. Dostal kapačku a čekala ho další vyšetření. Zatím nemám žádné informace, ale určitě se v noci nezhoršil, protože to by mi z kliniky volali.

- 2.11. 2015 -

Rasputinovi u nás moc chutná. Freťáček ještě nemá šest měsíců a jeho váha je 2,9 kila.

 

A ještě dvě fotečky Teda.

 

- 30.10. 2015 -

Asi před týdnem jsem si všimla, že se naší Ilie začíná vybarvovat hlavička. Dnes už má krásnou , výraznou masku.

- 24.10. 2015 -

Pár dnešních fotek.

Rasputin s Mambou

Mamba se probudila a odploužila se na záchůdek, tak zůstal Rasputin chvilenku sám

Sám ale není nikdy dlouho. Je to miminko a tak ho všechny holky milují a v péči o svoje miminko se střídají.

Dorotka a Rasputin

Spokojená " maminka"

Lara

Ghitunka

- 16.10. 2015 -

Pomalu nám začíná výstavní sezóna a tak jsem naše fretky přihlásila na listopadovou výstavu v Plzni a Ostnabrucku.

Na obě výstavy jsem přihlásila pět fretek a tak s námi pojede naše mladá letošní holčička Iliie Ferret Majestik , Ruský medvídek Rasputin Russian Passion , dospělý kluk Ted Nostrofurreti, dospělá holčička Ghita Ferret Majestik a rozhodla jsem se vzít sebou i našeho stepního tchoře Lara Black Amber.

Jsem zvědavá, jak bude dlouhou cestu v přepravce, ve výstavní ohrádce a celý výstavní ruch snášet naše Lara. Dlouhou cestu v přepravce už zvládla, když jela z Lotyšska, ale to byla malinká a od té doby má úplně jiný názor na uzavřené prostory. Nesnáší je. Není zvyklá na klec a pokud v nějaké kdy na pár minut byla, tak se zlobila. Doufám, že ji nebudu muset mít po celou dobu na ruce. Hlavně to Německo by byl problém, protože tam budeme tři dny.

- 24.9. 2015 -

Naše Lara - věčně na zadních.

Oliver 3 roky a Rasputin 4. měsíce

- 21.9. 2015 -

Náš nový chlapeček se jmenuje Rasputin a je to pravý Ruský medvěd. Má teprve 4. měsíce a je hodně veliký. Už teď je větší než všichni naši dospělý kluci. Do naší smečky zapadl velmi dobře. Pořád by si jen hrál a nezkouší se vytahovat ani na dospělé kluky. Vypadá to na skvělou povahu, ale uvidíme až se u nás rozkouká.

- 19.9. 2015 -

Překvapilo mě, že se mi pár lidí ozvalo a zajímali se už teď o adopci kluků a tak už jsem pro ně vybrala novou maminku. Paní už fretečky před pár lety měla a klukům se moc líbí, tak jsme se domluvily, že si je odnese hned jak si pro kluky zařídí bydlení. Kastraci a zbytek očkování si už paní zařídí sama. Jsem ráda, že to jde tak rychle, protože dnes si jedu pro náš nový přírůstek z Ruska. Sameček má 4 měsíce a myslím si, že to s ním ze začátku nemusí být úplně jednoduché.

Včera jsem vyfotila Babu a Sharinku. Holčičky mají šest a půl roku.

Letí nám to, letí berušky moje

A náš statečný kocourek s Leonou.

Pomalu nám končí léto a tak se připravuji na zimu. Fretečkám jsem koupila Snuggle Safe. Stačí nahřát 2 minuty v mikrovlnce a vydrží hřát až 10 hodin.

- 11.9. 2015 -

Doma mám nové přírůstky. Jsou to dva dvouletí tchořovití kluci, zakoupení v Praze v nějakém obchodě se zvířaty. Na freťáčky po pár měsících nebylo tolik času a určitě začali v bytě smrdět a tak se přestěhovali na balkon a pak na zahradu. Brzy přerostli svým majitelům přes hlavu a tak pro ně hledali nový domov. Majitelé nikoho nenašli a tak se na mě obrátili s prosbou o pomoc. Kluci nejsou kastrovaní a nejsou ani očkovaní. Dnes jdeme na očkování a domluvím si i termín kastrace. Doufám, že se brzy po kastraci zklidní, přestanou kousat a budu je moci nabídnout k adopci.

- 7.9. 2015 -

Naše Lara dnes testovala novou hernu. V této místnosti byla úplně poprvé a protože se trochu bála, tak jsem k ní přidala Jethra, kterého taky ještě neznala, ale Lara nemá problém s žádnou fretkou, tak měla z freťáčka náramnou radost.

nezbytný štípanec do mého kolena

 

A náš Ted

- 5.9. 2015 -

Tak prozatím mám v nové herně pro fretky jen dřevěné, dětské pískoviště plné balonků. Balonků jsem koupila 200 kusů a mnoho z nich už po prvním nájezdu našich fretek skončilo prokousaných v popelnici. Víc jsem toho prozatím nevymyslela. Včera jsem ale objevila něco, co by se dalo použít jako lanový most a tak ještě popřemýšlím, jestli je moje představa vůbec realizovatelná. Ten most bych chtěla hlavně pro Laru, která je mnohem více v pohybu než fretky a dokáže využít úplně celý prostor výběhu a je pořád zavěšená někde pod stropem. Někdy i hlavou dolů.

- 19.8.2015 -

Zazal už neříjí a tak bydlí s Chibinkou a dvěmi jejich mláďaty. Chovatelka Zazala mě poprosila o pár aktuálních fotek a tak je přidám i sem, protože si myslím, že se mi některé docela povedly.

Zazalkovi ztmavnul nos a tak nebude champagne. Asi bude choko.

- 19. 8. 2015 -

Asi každý zná takové ty stavy kdy se člověku nechce vůbec nic, když nemusí. Určitě to bylo i tím strašným teplem, které teď pár týdnů otravovalo život lidem a asi i všem zvířátkům. Pevně věřím, že jsou nesnesitelná tepla pryč, ale protože ani klimatizace nedokázala nijak výrazně ochladit místnosti ve které mám fretky, tak jsem se rozhodla, že ještě letos objednám chladící podložky, které objevila kamarádka. Jsou to gelové podložky a nepotřebují elektrický zdroj. Bála bych se dávat fretkám do výběhů kabely s elektrikou. Starší fretky by si určitě kabelů nevšímaly, ale myslím si, že mláďata , která se zajímají úplně o všechno, by je zkoušela ochutnat. Tak až podložky vyzkouším, tak napíšu, jak se nám osvědčily.

Na začátku léta mi synek dodělal celý prostor pro fretečky a tak mám přidělanou další místnost do které se mi vešlo spousta polic, dvě ohrádky od Marshala, klec Ferret National a skříňka, kterou už teď díky poličkám nepotřebuji. Uvolnila se mi tím jedna celá místnost, kterou asi zařídím jako hernu pro fretky pro případ, kdy nebudu moci pouštět fretky do venkovního výběhu. Ono přestože mám většinu fretek na volno a v klecích jsou jen kluci, kteří jsou v říji, tak se nudí a potřebují se alespoň jednou za den na pár hodin proběhnout venku a nebo v jiné místnosti. Tak teď vymýšlím čím fretečkám v nové herně udělat radost.

Už nechci pod stropem zavěšenou dlouhou prolézací rouru. Tam mi fretky natahaly kuřecí kosti a čistit ji, to byl nadlidský výkon a práce na celý den. Nechce se mi ani dávat na zem nábytek, protože jsem zvyklá každý den u fretek vytírat a pořád popotahovat nábytek by mě určitě nebavilo. A tak mě napadl pevnější, lanový most s odpočívadly.

A tak jdu hledat inspiraci.

- 28.7. 2015 -

Mám spoustu krásných nových fotek našich freteček. Tak nejdřív naše Ilie. Ilie je dcera našeho samečka Ted Nostrofuretti a Cruellky OTDM. Je hodně podobná svému tátovi.

Ilie je nejen krásná. Je to mazlinka.

Lara Black Amber - 75 % tchoř stepní - narozena v Lotyšsku

pokud by se někomu zdála vykulená, tak ano, má velikánská očiska

a velikánský ušiska

dlouhatánský krk

je ale milovaná a milující

Lara a Ilie

- 9.7. 2015 -

Těch novinek je u nás spousta. Většina freťátek je v nových domovech. Ještě mám doma pár volných miminek a ty znovu nafotím a fotky přidám na stránku " Volná freťátka ".

Letos jsem si říkala, že si žádnou fretečku nepořídím, ale nakonec jsem podlehla kouzlu jedné naší holčičky a tak asi nakonec zůstane s námi.

To ale není jediný přírůstek. Z Lotyšska mi kamarádka přivezla holčičku , která je ze 75 % Tchoř Stepní . Jeden z jejích dědečků je freťáček , tak proto těch 75 %.

Holčička se jmenuje Lara a je až překvapivě hodná. Vůbec ji nevadí kontakt s rukou a zatím nikoho nekousla. Uvidím jak to bude za pár měsíců, ale myslím si, že kousat nebude.

No a aby toho nebylo málo, tak do třetice všeho dobrého. Pár tisíc kilometrů na východ se narodil krásný, krátkosrstý, tchořovitý kluk a pokud všechno dopadne dobře, tak koncem prázdnin přiletí do Prahy.

- 10. 6. 2015 -

Včera byla naše miminka na čipování a očkování. Všechno se obešlo bez pláče, jen jeden chlapeček vypustil smradlavý obláček. Koncem týdne už některá odchází do nových domovů.

Fretečky už fotím málo, protože je hodně děsí blesk foťáku, ale jednu novou fotečku sem vložím.

Ib - syn Cruellky a Teda

- 2. 6. 2015 -

Naše letošní angory mají krásné nosánky.

- 1. 6. 2015 -

Všechna freťátka už májí pár dnů otevřená očička a na rozdíl od svých maminek, se snaží chodit na záchůdek. Samičky mi záchůdek odstrkávají a chodí za něj. Snad je to jen proto, aby se miminka v záchodku neumazala a holky si po odchodu freťátek do nových domovů vzpomenou, kam se na wecko chodí. Miminka jsou teď moc roztomilá. Pokud nespinkají, tak si pořád mezi sebou hrají. Dnes mají ta nejstarší šest týdnů.

Dnes přidám fotky miminek naší Chibi.

1. Kluk Sable

Kael´thas Fjol

2. Kluk Sable

Krian

3. Kluk Black roan mitt

Kenji

 

4. Kluk Black roan mitt

volný

5. kluk Black roan mitt

Klofan

1. Holčička tmavá

Keshet

2. Holčička tmavá

Kammi

 

3. Holčička světlá

Kaya

 

- 12.5. 2015 -

Dlouho jsem nepsala do novinek, ale přidávám fotky k jednotlivým párům.

Dnes první focení miminek naší Chibi. Máme 4 kluky a 4 holčičky. Jsou krásný a veliký. Velikostně dohání o týden starší miminka.

- 27.5. 2015 -

Před časem naší Cruellce otekla tvář, ale antibiotika, která na bolavý zoubek dostala nezabrala, tak musel zoubek včera ven.

Včera jsem na stránky přidala miminka Ghitunky.

- 21. 5. 2015 -

Všechna naše freťátka už dobře a samostatně baští příkrmy. Dokonce už ani ta, která se mi zdála menší a slabší nemusím přikrmovat mlékem z lahvičky. Najednou mám spoustu volného času a tak budu mít čas i na to, občas napsat nebo vložit nějakou fotku do novinek.

Miminka Cibi jsou o týden mladší než ostatní freťátka, ale velmi rychle starší freťata dohonila. Jsou stejně velká a hodně šikovná. Už asi před dvěma lety jsem doma měla miminko, které mělo stejně jako miminka Chibi 30% divoké krve. Přicestovalo k nám jako třítýdenní z Polska, protože jeho vlastní maminka neměla mléko a já jsem v té době měla stejně stará freťátka a samičku, která ji bez problémů přijala. Byla to holčička a dostala jméno Šiška. Stejně jako letošní miminka Chibi mě už tenkrát Šiška udivovala tím jak rychle roste a že se chová jinak než freťátka která s ní sdílela jeden pelíšek. Když Šiška povyrostla a péče náhradní maminky už nebyla potřebná, tak se zas vrátila ke své majitelce do Polska.

No a naši malincí od Chibinky se už od narození také chovají jinak než freťátka. Ale nejdříve začnu u jejich mámy. Porodila v termínu ideální počet freťátek. Všechna miminka měla 11 gramů. Máme 4 holky a 4 kluky. Miminka se narodila ve velmi krátké době a Chiba vše zvládla bez pomoci. Po celou dobu byla klidná a bez protestu vzala i to, že ji i freťátka po porodu stěhuji do čisté, suché deky. Holky většinou musím prvních pár dnů po porodu krmit z ruky, často si vymýšlí a já kolikrát nevím co jiného jim dál nabídnout, aby jim to chutnalo a zároveň to bylo i výživné. Chibinka jedla sama a jedla všechno s velkou chutí.

Od porodu ležela u miminek. Nikdy nebyla zvědavá co se kolem ní děje i když jsem jí čistila klec, tak se od dětí nezvedla. Říkala jsem si, že je jak naprogramovaná.

A v čem jsou jiné její děti ? Neřvou. V pelíšku je klid i když jim seberu mámu. Dokonce je to tak, že když jsou bez mámy tak se přestanou i hýbat. Ještě se nestalo, aby se některé vzdálilo od bříška a neumělo najít cestu zpět. Po porodu freťátek mám i v noci nařízený budík po 90 miminutách a chodím miminka rovnat fretkám k bříšku. Chibinka to nepotřebuje. Všechno zvládne bez lidské pomoci.

Určitě zas brzy napíšu jak se naše fretečky s divokou krví dál vyvíjí.

Kluci

A jedna z holčiček

- 20. 5. 2015 -

Miminka Chibi

3. týdny

 

1. Kluk tmavý

předběžně rezervovaný Tereza K.

Kael´thas Fjol

2. Kluk tmavý

3. Kluk světlý

Kenji

Předběžně rezervovaný - Veronika

4. Kluk světlý

Klofan
Rezervovaný

5. kluk světlý

volný

1. Holčička tmavá

Keshet
Rezervovaná Martina H.

2. Holčička tmavá

volná

 

3. Holčička světlá

Kaya

předběžně rezervovaná Kateřina D.

- 14.5. 2015 -

Freťátka už asi pátý den dokrmuji masem. Prozatím toho mají víc na sobě než v bříšku a tak budu mít teď pár dnů upatlaná miminka. A protože se mi zdají stále hladová, tak dostávají i mléko z lahvičky. Na stránky jsem přidala fotky miminek Mamby a Elroye.

Včera se naše kotě zkoušelo seznámit s klokany a ti se ho nebáli.

naše klokaní miminko

- 12.5. 2015 -

Dlouho jsem nepsala do novinek, ale přidávám fotky k jednotlivým párům.

Dnes první focení miminek naší Chibi. Máme 5 kluků a 3 holčičky. Jsou krásný a veliký. Velikostně dohání o týden starší miminka.

1. Kluk tmavý

předběžně rezervovaný Tereza K.

Kael´thas Fjol

2. Kluk tmavý

3. Kluk světlý

4. Kluk světlý

5. kluk světlý

1. Holčička tmavá

2. Holčička tmavá

Keshet

předběžně rezervovaná Martina H.

3. Holčička světlá

předběžně rezervovaná Kateřina D

Kaya

- 4.5. 2015 -

Dnes jsem na stránku plánované odchovy 2015 přidala fotky freťátek páru Skalina x Dandy. Zítra vyfotím maminka Ghity.

A ještě jedna povedená

- 2.5. 2015 -

Včera jsem zkoušela vyfotit jednotlivě miminka Mamby, ale prozatím se mi zdají všechna buď světlejší nebo o malinko tmavší a nedokážu je od sebe rozeznat. S jednotlivými fotkami budu muset ještě pár dnů počkat a budu doufat, že mezi nimi najdu barevné rozdíly.

světlá holčička

o malinko tmavší holčička

- 30.4. 2015 -

Na stránku odchovy 2015 jsem vložila první fotky freťátek Cruellky a Teda.

- 29. 4. 2015 -

Miminko Skalinky nám umřelo. Má maličký hrobeček na naší zahradě.

S Bellinkou jsem byla na sonu a miminka mít nebude.

Chibi se v noci 27.4. miminka narodila. Chibi se o vše postarala sama. Od první chvíle po porodu je klidná a o miminka se dobře stará.

Miminka Cruellky - kluk

a holčičky

- 27. 4. 2015 -

Jedna z holčiček naší Skajinky začala v sobotu hodně slábnout a nevypadá to s ní dobře. Už od soboty hlídám Bellu Donu a Chibi . Obě holčičky byly na sonu a březost je u nich potvrzena ale myslím si, že Bella pomalu přechází do falešné březosti, tak raději pojedeme znovu na sono. Chibi se miminka narodí dnes.

o víkendu jsem nafotila miminka Skalinky

Ghity

Mamby

Cruellky kluk

a holčičky

- 25.4. 2014 -

Ghitunka byla včera hodně zvědavá a z pelíšku od miminek stále vylézala. Když se pak do pelíšku vrátila, tak si nedokázala lehnout tak, aby byla miminka u bříška. Miminka jsem jí srovnala a když jsem pelíšek překryla ještě dekou, tak zas vylezla a šla se podívat kam jdu. Tak to bylo až do večera. Až když se večer setmělo a všechno ztichlo, tak konečně usnula s freťátky u bříška a vydržela u nich ležet v klidu až do rána.. Freťátka se konečně pořádně najedla. Dnes je Ghitunka klidnější, tak snad jí to vydrží.

Mám na prodej nové, krásné pelíšky. Pelíšky šije moje známá a jsou velmi pěkně a kvalitně ušité.

Rodinka tučňáků

- 24.4. 2015 -

V noci se Ghitunce narodilo 5 miminek. Jména freťátek budou začínat na písmenko J. Tak snad budou mezi freťátky nějací kluci

Tak pravděpodobně má Ghitunka 4 chlapečky a jednu holčičku.

- 23.4. 2015 -

Včera jsem miminka vážila a koukla jsem i na jejich pohlaví. Máme 16 holčiček a 7 chlapečků.

Cruellka má 6 holčiček a jednoho kluka. Mamba 7 holčiček a tři kluky a Skalinka 4 holčičky a 3 kluky.

Jména freťátek budou začínat od písmenka Skalinka - H, Mamba - Ch a Cruellka - I.

Včera jsem nafotila pouze miminka Cruellky. Víc jsem toho nestihla. S freťátky je spousta práce. Cruellka si nedokázala miminka udržet u bříška a tak jsem jí je každou půl hodinu musela rovnat. Odpoledne už mě měla plné zuby a chytla mě zoubky za ruku. Nestiskla, ale bylo jasné, že už se jí to, že k ní pořád lezu nelíbí. V noci už si miminka ohlídala sama a snad už jí budu moci nechat v klidu.

Mamba je angora a prozatím mlíčko má, ale i to musím hlídat. Miminka mají bříška plná a dobře přibývají. Ono ale pár dnů po porodu mlíčko má dost angor. Uvidím, jak dlouho Mambě vydrží.

Cruellčiny holčičky

a chlapeček

- 22. 4. 2014 -

Máme miminka. Mamba má 10 dětí . Cruellka a Skalinka 7. U Skalinky jsem našla dva albínky, ale jiné barvy zatím není šance poznat. Prozatím jsem ani nezjišťovala pohlaví o to se pokusím dnes. Všechny maminky jsou teď klidné a miminka mi bez strachu půjčují. Pokud to tak zůstane, tak zkusím udělat první fotky.

- 21: 4. 2015 -

Dnes by se u nás měla narodit freťátka a vypadá to tak, že do pár hodin zřejmě bude rodit Skalinka, Cruellka i Mamba. Tak nám prosím držte palce . Na miminka se už moc těším.

- 16.4.2015 -

Včera jsem zapomněla ještě na jedno bříško a to je bříško naší Doopynky., která je po kastraci. Doppy byla už večer po operaci čilá, hned po příchodu domů se najedla a jediný problém byl ji udržet v klidu, protože chtěla běhat. Jizvička je od prvního dne suchá a Doopy nemá žádné stehy. Bříško má " zalepené "a lepidlo drží.

- 15.4. 2015 -

Dnes jsem fotila bříška některých našich březích holčiček. Holčičky už nechtějí běhat a stále spí s vyvaleným bříškem.

Skalinka 6. dní do porodu

Cruellka 7. dní do porodu

Mamba 7. dní do porodu

- 9.4. 2015 -

Doopy je po kastraci. Nádor byl skutečně pouze na vaječníku a krevní testy dopadly velmi dobře, tak bude Doopynka zase v pořádku. RTG nakonec neodhalil v bříšku naší Giny vůbec žádná miminka. Pan doktor udělal opakovaně i sono a ani sono nález z úterý nepotvrdil. Mám velkou radost. Než jedno nebo dvě miminka, to raději žádné. Krytí už ale opakovat nebudu. Gina byla letos v naší chovatelské stanici krytá jako první a miminka se měla narodit už za týden a tak se termín prvního porodu přesouvá na Skalinku, která by měla mít svá miminka okolo 21.4.

- 7.4. 2015 -

Dnes jsem byla s Dennym na dalších kontrolních odběrech a výsledky nic moc. Na veterinu jsem vzala i Doopy, u které jsem v bříšku našla " něco" , co tam rozhodně být nemá a sono objevilo nádor na vaječníku. Bella Donna a Gina byly také na sonu, protože se mi zdálo, že se u nich krytí nezdařilo a chtěla jsem v tom mít jasno. U Giny jsme našli v bříšku jen jedno miminko a tak jsem ve čtvrtek objednaná ještě na RTG, které je na rozdíl od sona naprosto přesné. Porod jednoho, ale i dvou freťátek bývá většinou velký problém. Fretka miminka přenáší a ta se pak často narodí udušená. Další možností je včasný císařský řez. U Bellinky v bříšku jsou asi 4. miminka.

- 2.4. 2015 -

Na stránku " Volná freťátka " Jsem napsala článek, který ještě doplním o výživu freťátka z našeho chovu. Jde o nejčastější odpovědi na otázky zájemců o miminko z naší chovatelské stanice.

V plánovaných odchovech 2015 jsou doplněné další páry.

- 28.3. 2015 -

Naše koťátko roste jako z vody. Za 10 dní mu bude 7. měsíců a má 6. kilo. O Mainských mývalích kočkách jsem si toho hodně načetla a chovatelé píší, jak jejich kočičky nemňoukají, ale že jen potichounku vrkají jako holoubci. Naše koťátko nevrká. Ještě nikdy nevrkalo. Naše koťátko řve jako kráva. A pořád. Všechno si vynucuje hlasitým řevem, který se na rozdíl od jiných kočiček snaží co nejvíc protáhnout. Přítel říká, že zkouší zpívat , já tvrdím, že řve. Jedním z typických znaků Mániček je také to, že aportují a to našemu koťátku jde. Sorbon mu okamžitě zabaví a zničí každou novou hračku a tak si chudáček náš malej našel někde kousek těsnící gumy a má tak svou jedinou hračku, kterou ale nadevše miluje a chodí s ní i spinkat. Gumičku moc rád i aportuje. Když nám ji položí někam k nohám a my si honem nevšimneme, že máme házet, tak nás na to po chvilce upozorní kousancem do nohy. Je to malej pacholek, ale je s ním sranda.

- 25.3. 2015 -

Denny má za sebou další kontrolní odběry. Všechny hodnoty až na zvýšenou močovinu v krvi jsou v normě a pan doktor měl z freťáčka velikou radost. Na snížení močoviny jsme domů dostali další podkožní infuze, které už ale nemusím dávat dvakrát za den, ale jen jednu dávku ob den. Teď už nás další kontrolní odběr čeká až za 14 dní.

Snowy byl včera na kastraci a tak jsem i jemu nechala udělat kontrolní odběr krve. Snowy má podle pana doktora krev jako miminko. Má jen malinkou jizvičku a žádné stehy. Máme moc šikovného pana doktora.

V bříšku naší Giny jsem už párkrát za sebou našla maličké kuličky, tak pokud se mi to nezdálo, tak je holčička březí. Ale předci jen sono je sono.

- 20.3. 2015 -

Zkoušela jsem vyfotit Elroye, ale jeho alespoň na chvilenku zastavit není vůbec jednoduché. Tak alespoň takto.

- 17. 3. 2015 -

Samičky, které jsem v letošním roce chtěla nakrýt jsou nakryté. Na stránkách mám v plánech 2015 uvedenou i Tallinku s Oliverem, ale Talli jsem se nakonec rozhodla, že krýt letos nebudu. Je to maličká samička a letos je i dost hubená, tak miminka mít nebude.

Miminka se u nás narodí v rozmezí 4-6. týdnů.

Dennýsek po včerejší kontrole krve je na tom zas o něco lépe. Pan doktor dal Dennymu léky z Rakouska a ty mu zabírají velmi dobře. Z masa jsme přešli na dietní konzervičky a ještě asi týden bude dostávat 2x za den podkožní infuze. Infuze mu dávám sama a ani nepotřebuji , aby mi někdo Dennýska držel. Už to máme spolu tak nacvičené, že se Denny kolikrát ani neotočí, aby se podíval co mu to zas dělám. Jen spotřeba pasty se u nás hodně zvedla.

Rubíček ten je po trhání zoubků. Začátkem března zhubnul, protože ho zoubky bolely a nemohl jíst. V této době je zase na své původní váze.

Snowy je příští týden objednaný na kastraci. Je to malý sameček a každý rok se v období říje o další kousek zmenší, tak ho raději nechám vykastrovat, aby nám úplně nezmizel.

- 6. 3. 2015 -

Dennýska jsem si v pondělí přivezla z nemocnice domů. Včera se choval jako úplně zdravý freťáček. Lítal, kvokal, lezl po klecích a radoval se, když viděl ostatní kluky. Kdyby neměl vyholené bříško a obě přední pacinky, tak by si nikdo nemyslel, že je nemocný. V úterý čekají Dennýska další krevní testy....

Na stránkách prozatím nemám všechny páry pro rok 2015 , protože jsem do poslední chvíle nevěděla kterým samečkem nakryji Ghitu a Ginu.

Pro Ghitunku dnes přivezu krásného, krátkosrstého Choko Self samečka Elroy von der Karthause, a Ginu jsem na radu poradkyně chovu rozhodla nakrýt Dandym Rocknrolf Ferret , kterého mám z Belgie.

Krytí Giny a Dandyho probíhá v těchto dnech

- 2.3. 2014 -

Náš Dennýsek je už šestý den v nemocnici. Brouček můj malý je nemocný. Pan doktor zjistil, že mu selhávají ledviny a tak rozhodl, že si ho nechají na infuzích. Bylo to dobré rozhodnutí, protože už po třech dnech, kdy jsme mu dělali nové kontrolní odběry krve, byly všechny hodnoty mnohem lepší. Nebyly v normálu, ale už od pohledu na freťáčka bylo vidět, že mu je dobře. Dnes odpoledne čekají Dennýska další odběry a já moc doufám, že si ho už budu moci odnést domů. Doopynce se po něm doma moc stýská. Denny je v nemocnici moc hodný a doktoři i sestřičky ho moc chválí. Prochází si spoustou nepříjemných vyšetření i bez mé přítomnosti a on drží jako beránek.

Fretečka, kterou jsem před pár dny odchytla na jednom sídlišti je už u svých majitelů. Přestože jsem tomu moc nevěřila, tak se našli její majitelé. Slíbili, že fretečku nechají načipovat a lépe zabezpečí její volný pohyb po bytě, protože to, že jim utekla se stalo už podruhé. No a já jsem ráda, protože Beruška byla potvůrka kousavá. Byla to asi první fretka na kterou jsem si musela brát rukavice. Své majitele ale nekousala a bylo na ni vidět, že je ráda vidí.

- 18. 2. 2015 -

V sobotu jsme si udělali výlet do Prahy na " Valentýnské váleníčko " a bylo to moc příjemné setkání.

Některým našim mladým chyběla chovnost, tak jsem si je nechala uchovnit

Yasmin a náš Ted Nostrofuretti

Yasmin hledala na Tedym nějakou vadu, ale nenašla. Náš Ted má 100 bodů ze 100 možných..

- 12. 2. 2015 -

Doma mám další nalezenou fretečku. Tentokrát se jedná o mladou tchořovitou holčičku. Fretečka je bez čipu , je hodně kousavá a hodně vyhublá. Odchycena byla v Hradci Králové na sídlišti Slezské Předměstí. Po sídlišti běhala minimálně od soboty, ale nedařilo se ji chytit. Dnes jsem ji nalákala na našeho samečka a tak máme holčičku doma. Pokud se nenajde její majitel, tak fretečku vykrmím, vymazlím a nabídnu k adopci.

 

V sobotu jedeme na akci .

- 9. 2. 2015 -

 

Dnes jsem fotila Ginu ale povedly se jen dvě fotečky. Schválně jsem s focením čekala, až usne kotě, protože mi bylo jasné, že bych toho při jeho asistenci moc nezvládla.

Gina Ferret Majestik

Jasně že se kotě brzy vzbudilo a bylo po focení.

A ještě pár fotek pelíšků které mám na prodej.

Pokud by měl někdo zájem, tak informace přes email

 

A další pelíšky budou v pátek

Krom jiných budou i berunky

Naši kluci jsou už v říji a tak se u nás fretečky různě přesouvají, tak aby se kluci nedostali k jiným klukům ani k holčičkám, protože i u nich už pomaličku říje začíná. Včera navečer jsem chvíli fotila.

Naše Ghita Ferret Majestik

 

Gina Ferret Majestik - sestřička Ghity

Gina je mládě z mého chovu. Před pár týdny se k nám vrátila z velmi špatných podmínek. Gina byla u majitelky zanedbávaná a hodně hladová. Bříško už má plné, ale její dušička je prozatím plná strachu z lidí. Je před námi ještě hodně hlazení a chování než zase Gina pochopí, že je člověk kamarád.

Gina nebyla jedinou fretkou v domácnosti bývalé majitelky. Fretek tam bylo více a ne všechny zažily dobrý konec tak jako Gina. Bývalá majitelka je sama chovatelkou a její miminka dopadla víc než strašně. Některá našla smrt na přímém slunci, jiná skončila vyhozená v krabici u popelnice, protože díky výchově paní " chovatelky " byla kousavá a neprodejná.

To, kde Gina těch pár měsíců žila se dá najít na těchto stránkách v odchovech 2014. Píšu to proto, aby chovatelé mohly své odchovy před touto slečnou ochránit a mladé ji neprodávali, protože ona fretky miluje a v chovu chce nadále pokračovat.

 

Cruella de Vil OTDM - maminka Giny a Ghity

a naše uličnice Chiba -

Zazal Jackanapes Ferret

Včera jsem nafotila pár fotek našeho Teda a fotky jsem poslala i slečně chovatelce. Odepsala, že je Amazing !!!! A to náš Tedy opravdu je.

Nalezený chlapeček už svou rodinu našel. V neděli si pro něj přijede paní z Brna. Fretečku už měla a na Toníka se moc těší. Jsem moc ráda, že to jde tak rychle a freťáček bude mít své lidi dříve než si u nás zvykne. No a včera k nám přijela holčička, kterou jsem také chtěla nabídnout k adopci, ale dřív, než jsem její fotky stihla zveřejnit, tak se ozvala slečna, které se fretečka líbí a tak i tato princezna bude mít svou novou rodinu. Její nová majitelka dělá veterinu, fretečku už měla, tak bude i tato holčička v dobrých rukou.

slíbila jsem její fotečku

No a já se ještě na chvíli vrátím do roku 2014. Koncem léta nám umřel náš skvělý kocour. Nikdo se mnou nežil tak dlouho jako on a přestože jeho místo zaplnil kocour nový, tak mi náš Koček pořád hodně chybí. Na to, že odejde jsme se doma připravovali a s tím, že bychom si pořídili kocourka nového jsme oba počítali. Když jsem pak v zimě začala mluvit o tom, že přinesu nějakého kocourka z útulku, tak mi přítel řekl, že už žádného kocoura nechce, že už žádný nebude jako náš koček. Bylo to prostě jasné a striktní NE. Já už teď ale moc dobře vím jak na svého chlapa a začala jsem mu nenápadně přeposílat krásné fotky různých koček. Narazila jsem na kočky Savanové, které díky své divoké krvi upoutali jeho pozornost a sám si o nich našel informace. No a to jsem věděla, že už je lehce nalomený. Pak jsem mu poslala pár fotek Mainských mývalých koček, které se mu taky moc líbily. Stále to ale bylo NE. Tak jsem poslala další fotky. Tentokrát to byly kočky bez srsti a snažila jsem se, aby jim to na fotkách vůbec neslušelo. Vím, že se mu žádná zvířata bez srsti nelíbí, ale já jsem o nich doma začala diskutovat s obrovským nadšením. Míra byl vyděšený a řekl, že taková kočka k nám nesmí. Že teda když kočku, tak se srstí. No a bylo to. Žijeme spolu tak dlouho a on to ještě neprokouknul :) Tak jsem začala hledat inzeráty. Všechny informace o mainkách jsem v té době už měla v malíku. Jsou to úžasný kočky. Brzy jsem našla kotě do kterého jsem se na první pohled zamilovala a hned jsem se na něj jela podívat. Slovo dalo slovo a paní chovatelka mi chlapečka zarezervovala. Na kotátko jsem musela ještě skoro měsíc počkat. Bylo to dlouhý a bylo těžký doma o tom Mírovi neříct ani slovo. Dál jsem mu emailem posílala fotky krásných mainek a on byl nadšený jak krásné kočičky to jsou. No a přišel den, kdy jsem kotě přivezla domů. Míra byl někde na cestách a vrátil se domů pozdě. Když uviděl kotě, které leželo v jeho důlku na sedačce, tak se jen zeptal co to je. Myslím si, že jsem nestihla ani odpovědět. Naštval se a šel spát. Kotě mu v noci vlezlo pod peřinu, přitulilo se a mělo Míru v kapse. Míra miluje kocourka a kocourek je zamilovaný do Míry. Je to stejné jako s pejskem Sorbonem. Celý den se o oba starám. Krmím je, uklízím po nich, hladím je, povídám jim pohádky, ale oba jen chrápou nebo zívají. Jsou ale celý poprděný, když Míra přijde večer domů. Oba ho kontrolují když se zouvá a pak převléká. Oba na něj čekají v koupelně, když vleze do sprcháče. Udělá pár kroků a oba se můžou přetrhnout, aby byli co nejdříve u něj. Míra může kotě mordovat a kotě nikdy nevytáhne drápky. Když chci kotě pohladit já, tak mě kousne nebo sekne a pak si dlouho myje kožíšek, protože má asi pocit, že jsem ho umazala. Já ho můžu tak akorát chvilku nosit po bytě a ukazovat mu vlastní obraz v zrcadle a nebo ptáčky za oknem. Jsem ale moc ráda, že to tak je. Vážně nežárlím.

 

Tak tedy novinky 2015.

U nás je všechno při starém a nic jiného si vlastně ani nepřeji. Mladí kluci Zazal a Ted se začali kočkovat víc než se mi líbilo a tak jsem je musela rozdělit. Vypadají spokojenější, protože si prozatím rozdělili i holčičky se kterými voliérku obývali . Se samičkami si hrají a zatím je netahají, tak dokud nezačne u někoho říje, tak je tak i nechám. Snažím se, aby se všechny fretečky dostaly každý den alespoň na hodinu do venkovní voliéry a pokud neprší, tak se mi to i daří. Tam se líbí úplně všem. Každý den je to pro ně jako by byly venku poprvé. Často se jim ani po hodině lítání hrabání a norování nechce zpátky. Do výběhu nechodí akorát Chiba. Přišla na způsob jak z výběhu utéct a protože jsem jí u toho ještě neviděla a nezjistila kudy se dostává ven, tak jsem jí přestala do výběhu pouštět. Je chyrtá. Můžu třeba dvě hodiny čekat a hlídat, ale ona to moc dobře ví a jen si hraje, lítá a kvoká. Stačí ji ale na chvilku přestat pozorovat a je na střeše. Už to máme nacvičené. Vyleze na střechu a už čeká na kraji a vyhlíží kdy jí sundám. Na to ale nemám nervy a bojím se, že by mohla spadnout nebo skočit. Ta 1/4 divoké, tchoří krve je u fretek opravdu hodně znát, Chiba je chytrá. Zazal je na tom s poměrem divoké krve stejně jako Chiba, ale u něj bych o chytrosti nemluvila. Je to chlap a chce se prát. No a až začne říjit, tak se bude chtít prát a pářit. Zazal je hodně dominantní. Hodně mi svým chováním připomíná Dennýska, který byl v jeho věku úplně stejný. Možná, že si říkáte, že jsou na tom všichni nekastrovaní samci stejně, ale nejsou. Mám i samečky, kteří rvačky s jinými samci nevyhledávají a holčičky které nejsou v říji netahají.

Asi před týdnem jsem přivezla Oliverkovi nevěstu, která patří mé kamarádce. Fretečka už byla na rozdíl od Oliverka v plné říji a tak je to jen pokus o miminka, ale Oliverek Zuběnku nakryl. Zuběnce říje skončila a i nadále zůstála u samečka protože se jí samotné v kleci nelíbilo a Oliver, po té co už holka neříjí nechává Zuběnku v klidu. Leží spolu v jednom pelíšku a oba vypadají moc spokojeně. Myslím si, že starší samci, kteří už mají nějaké zkušenosti, netahají všechny holky které potkají. Dobře vědí, že se samičkou si užijí jen když říjí.

Píše mi spousta lidí, kteří se zájímají o budoucí miminka. Tak zatím vím jen to, že budu krýt Chibu se Zazalem a Cruellku s Tedem. Freťátka od obou párů budu nabízet pouze na mazla. U těchto párů jsem omezena chovatelskou smlouvou a do chovu může pouze jedno freťátko z vrhu. Více vysvětlím až budu mít hotové páry pro rok 2015 na stránkách.

Momentálně mám v péči kluka, kterého odchytli měšťáci. Majitele se už asi najít nepodaří, chlapeček nemá čip a majitele hledal už i pán, který ho od měšťáků přebral. Nikdo se o něj déle než 4. měsíce nepřihlásil.

Pokud by chtěl někdo adoptovat mladého, tchořovitého samečka, tak je k dispozici. Jde pravděpodobně o loňské mládě. Je čistotný a prozatím nekastrovaný. Zatím mě nekousnul, ale je to puberťák, tak nevím jak se bude v nové rodině chovat. Rozhodně bych byla ráda, kdyby našel trvalý domov u někoho, kdo fretky zná a ví, co je fretka zač.

Pracovní jméno má Toník. Nevím proč Toník, ale vypadá tak.

Těch novinek je u nás hodně. Zítra budu mít k adopci další fretečku, Je to holčička, ale o ní až zítra....