- 29.5. 2017 -

Nejstarší freťátka jsou už skoro všechna v nových domovech. Zítra čeká očkování a čipování miminka Parisky a Jethra.  Koncem týdne  i oni mohou odejít do nových domovů.

Na stránky jsem dala fotky maličkých od Parisky, večer přidám i fotky Ilinky

-16. 5. 2017 -

Nejstarší freťátka se i s maminkou přestěhovala z klece do ohrádky, která je mnohem větší než byla jejich dosavadní klec. Čekala jsem, že ve větším prostoru třeba nenajdou pokaždé záchůdek, ale jsou to děti šikovné a žádná nehoda se za celý den nestala. Největší nepořádek udělala maminka Chibi, když z misky vyházela všechny granulky.

Dnes poprvé dostanou jednodenní kuřátka.

- 14. 5. 2017 -

Nedaří se mi přidat fotky dětí tam kam patří, tak je přidám sem.

holčička

1. chlapeček

2. chlapeček

3. chlapeček

4. chlapeček

6. chlapeček

 

- 9. 5. 2017 -

Maličký Parisky se učí pít vodičku.

- 6. 5. 2017 -

Nejstarší miminka včera otevřela oči. Bylo to jak lusknutí prsty. Ráno se miminka snažila koukat škvírkami a odpoledne už všechna měla krásná, veliká kukadla. Včera také dostala svého prvního plyšáčka a hned si s ním začala hrát. S plyšovým oslíkem si hrála i Chibi. Asi dětem ukazovala, co všechno se dá s plyšáky dělat, protože jinak o plyšáky nemá zájem.

Všechna miminka se krmí mixovaným masem a snaží se chodit na záchůdek. Ta nejmladší záchod ještě moc nezvládají, ale je vidět, že se ho snaží najít.

 

- 5. 4. 2017 -

Včera ráno jsem musela udělat rozhodnutí, ze kterého jsem už dlouho měla strach. Wampirka už rok a půl byla nemocná a brala polovinu Prednisonu 2x za den. Už dlouho jen pospávala a k jídlu jsem ji musela budit, ale byla moc ráda, když jsem ji chovala nebo pokud se mohla malinko proběhnout. Ona už ta její chůze byla toporná a velmi nejistá a běhat vydržela jen pár minut, ale dožadovala se pohybu několikrát denně. Ve středu večer ale začala poplakávat a plakala i ze spaní. Musela mít velké bolesti a tak jsem brečela s ní. Celou noc jsem Wampirku chovala a počítala minuty, abych mohla jet na veterinu. Strašně jsem se bála, že do toho maličkého, bolavého tělíčka budou píchat poslední injekci, ale naštěstí bylo to jinak. Wampirku dala paní doktorka do boxu, ve kterém se fretečky uspávají před operací a Wampirka usnula navždy. Nemůžu psát, že Wampirka byla nejhodnější, ale lepší být nemohla. Spi sladce lásko.  Budeš mi strašně chybět.

- 27. 4. 2017 -

Miminka Chibinky už zjistila, že je maso dobrota a začala sama baštit.

Dnes už začala chodit nebo spíš lozit na záchůdek.

Jsou to děti šikovný.

 

Dnes jsem na stránky přidala miminka Parisky

- 25. 4. 2017 -

Papat nebudeme ani dnes.

Seberu Vám maminku a budete.

- 24. 4. 2017 -

Nabízím k adopci dvoletou, moc hodnou, kastrovanou holčičku.  Není zvyklá na jiná zvířata, ale lidi miluje.

Od soboty se snažím miminka Chibinky dokrmovat, ale maso je prý fuj. Chibinka spolu s dalšími maminkami každý den snědí dva pytlíky convalescenční kaše, tak mají asi výživné méko a miminka nejsou hladová.

chlapečci

a ještě dva chlapečci

 

a holčička

- 17. 4. 2017 -

Holčičky Parisky a Jethra

chlapečci Parisky a Jethra

- 14.4. 2017 -

Dnes bych ráda vyfotila i miminka Parisky. Paris má 8 holčiček a 9 chlapečků. Všechna miminka dobře rostou a i čtyři kluci, kteří byli po narození s nižší hmotností, ostatní sourozence dohání. Včera se narodilo sedm miminka Illie.

Miminka Chibinky mají 14 dní. 

holčičky

obě holčičky jsou s ponožkami

chlapečci

chlapečci tchoříci

chlapečci s ponožkami

Náš nový chlapeček. Po  20 hodinách cesty je špinavý, ale je moc hodný a na říjného samce velmi klidný.  Od čtvrtka stále kvoká. Líbí se mu fretky, pes, kocour a i já.

- 9.4. 2017 -

Jak už to tak u chovatelů bývá, často smutek a beznaděj vystřídá radost, tak i u nás svitla trošička naděje, že mimnko Cruellky přežije. Maličkou museli na klinice po narození oživovat a jsou skvělý, že se jim to vůbec povedlo, ale tak špatný start do života a fakt, že zůstala bez maminky způsobil, že malá první dva dny špatně jedla. Byla v pelíšku s Chibinkou a jejími dětmi, ale i když byl rozdíl mezi porody jen tři dny, tak  Chibiny freťátka proti malinké byla dvojnásobná. Miminko se nedokázalo přes velká miminka dostat k bříšku. Potřebovala jsem tedy chůvičku. A tak jsem fretečce, které právě začala faleška po ukončení říje, tři miminka od Chibinky dala. Nová maminka neměla mléko, ale miminka alespoň čistila a zahřívala. Po dvou hodinách jsem miminka u samiček střídala. Jen miminko od Cruelky zůstávalo stále u Chibi. Chibi miminko přijala a pokud se přisálo, tak byla v klidu a držela, ale o miminko nepečovala, tak se mu už druhý den " zapálilo" bříško. Cruellky malá měla bříško celé zarudlé a kúžičku napnutou k prasknutí. A tak se muselo bříško masírovat teplým hadříkem. Všechno je u novorozených fretčích miminek tak malinké, že jsem se bála, abych jí u toho neublížila. Ale povedlo se. Za pár hodin bylo zarudnutí pryč. Druhý den náhradní maminka měla už trochu mléčka, ale raději jsem jí na klinice nechala píchnout oxytocin, který tvorbu mléka ještě podpořil. Maličká se přestěhovala k další náhradní mamince a tam jí je moc dobře.  Od soboty začala malá nabírat na váza. Každý den jen jeden gram, ale hurá i za něj.

A aby té radosti nebylo málo, tak Pariska v sobotu nad ránem porodila 17 miminek. Takové množství dětí by jedna máma nedokázala uživit, tak jsem zas všechna vypůjčená miminka vrátila Chibi a k malé holčičce od Cruellky dala 4 děti naší Parisky.

Teď jsem spokojená. Nikdo nekřičí hlady. Ve všech třech pelíškách to spokojeně vrní a já se konečně mohu vyspat taky.

- 8.4. 2016 -

Miminka Chibinky krásně rostou . Po další kontrole pohlaví jsem zjistila, že holčičky máme dvě a chlapečků je pět.  Obě holčičky a asi tři kluci mají bílé ponožky. Dva chlapečci budou tchoříci.  Udělala jsem pár fotek .

1. holčička

2. holčička

 

1.  chlapeček

 

2. chlapeček

 

 3. chlapeček

4. chlapeček

 

 5. chlapeček

 
 
- 8.4. 2017 -

" Dopadlo to úplně nejhůř jak mohlo" - slova mého veterináře, která mi od středy stále zní v uších.  S Cruelkou jsem ve středu jela brzy ráno na sono. Ani jsem se neobjednávala a jela jsem co nejdříve, abych byla na klinice první. Opět se dělalo sono a tentokrát i RTG. Obě vyšetření ukazala jediné, prozatím živé miminko.  Na sonu bylo vidět, že v bříšku Cruellky není všechno v pořádku a tak pan doktor rozhodl udělat císařský řez. Řekl mi, ať si půl hodinky počkám a pokud bude miminko žít, tak mi ho dá domů a pro Cruellku si přijedu později. Pana doktora už znám spoustu let a  když jsem za půl hodiny viděla jeho výraz, bylo mi jasné, že to s miminkem nedopadlo dobře. Když mi ale řekl, že to nezvládla Cruellka, tak se mi podlomila kolena. Cruellka měla v bříšku velký zánět. Březost, zánět a ještě operace, to vše způsobilo, že se Cruellce zastavilo srdíčko a nic nepomohlo srdíčko znovu nahodit. Cruellka spí na naší zahradě a já ji v duchu prosím, aby miminko, které po ní zůstalo nevolala za sebou.

- 4. 4. 2017 - 

Cruellka měla porodit asi v pondělí, ale už v neděli se zdálo, že jde znovu do říje a že žádná miminka nebudou. Protože ale měla bříško na falešku veliké, tak jsem v pondělí  raději Cruellku objednala na sono a na krev.  Na odběr krve v ordinaci ani nedošlo, protože sono v bříšku odhalilo několik ťukajících srdíček.  Tak jsme s Cruellkou z veteriny mazaly rovnou domů. Celou noc ji hlídám a Cruellka chrní . Z peřiny si ale udělala hnízdo a začala v něm hrabat, tak snad se miminka brzy narodí.

Cruellka v neděli

 

- 2. 4. 2017 -

Chibinka má miminka. Máme asi čtyři chlapečky a tři holčičky. Chibinka se moc dobře o miminka stará.

- 30. 3. 2017 -

Cruellka a Csibefaló mají do termínu porodu už jen pár dní, tak jsem jim udělala pár fotek s bříškem.

Csibefaló

 

Cruella

Ghita
Paris

Ilie, která má spoustu času do porodu, ale už teď si hlídá pelíšek

Srdečně zveme všechny budoucí, ale i stávající majitele našich chlupatých zázraků.
Pokud by měl zájem o seminář někdo z Hradce Králové, tak mohu nabídnout volná místa v autě.

Seminář pro všechny čerstvé majitele fretek, či zájemce, kteří nad koupí fretky uvažují.
Dozvíte se základy chovu, vše co potřebujete pro fretku, zakladní informace o fretkách, o nemocech, zdravotní péči a pod.
Účast přislíbila MVDr. Linda Vítězníková, která poví o základních nemocech a častých zdravotních problémech u fretek.
Na semináři si můžete prohlédnout fretky, popovídat si s chovateli.

Sobota 25. 3. 2017
ZŠ Bří Venclíků 1140, Praha 9
Od 13:00 - do - přesný konec nevíme
vstupné ca od 50 do 100,- - ještě upřesníme
Máte-li zájem o seminář, registrujte se prosím na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Stačí napsat jen dorazíme a počet osob. Potřebujeme vědět počet zájemců o tento seminář.

Program:...
Základní informace o fretkách
Samec či samice
Potřebné vybavení pro fretky
Jak krmit fretku
Číhající nebezpečí a nástrahy
Jak zabavit fretku - hry, hračky a pod
Výstavy a setkání
Základní veterinární péče a nemoci fretek (MVDr. Linda Vítězníková)
Volný program pro diskuze

 

 11. 3. 2017

Holčičky, od kterých bych letos chtěla miminka jsou nakryté a tak jsem moc zvědavá, jestli se nám krytí povede hned na první pokus. U Chibi (Csibefalo), která je nakrytá už tři týdny je březost velmi pravděpodobná. Dnes jsem ji už nastěhovala do místnosti, kterou má prozatím jen sama pro sebe a nebude ji nikdo rušit. Zítra by se měla vrátit Cruellka, která byla za svým ženichem.  Nakrytá je stejně dlouhou dobu jako Chibi.

2.3. 2017

Zimní čas, kdy mohou všechny fretky být puštěné celé dny společně jsou pryč.

Momentálně je období, kdy jsou všechny naše fretky, které nejsou vykastrované v říj. To znamená, že se kluci nechtějí mazlit a nebaví je si ani hrát. Jediné co chtějí a co by je bavilo, je dostat se nějak k holkám nebo natrhnout kožich jinému klukovi a tak mám co hlídat.

Oproti zveřejněným plánům odchovů 2017, jsem udělala u jednoho páru změnu a Parisku jsem nakryla samečkem Jethrem.

Nakryté jsou k dnešnímu dni Cruellka, Csibefalo a Pariska. Ghitunku a Iilie budeme krýt v průběhu příštího týdne.

3.2. 2017

Rasputin

2.2. 2017

Naše holčičky v letošním roce předběhly kluky a v říjí jsou dříve než samečci. Asi do tří týdnů budeme tedy krýt. No a protože mi každý den volají nebo píší zájemci o budoucí freťátka, tak to napíši ještě sem. Pokud vše půjde tak jak má, tak se miminka narodí v první polovině měsíce dubna.

Prozatím nepřijímám záznamy na budoucí freťátka od konkrétních párů. Moc nerada bych slibovala něco, co zatím nemám, ale pokud má někdo jasno v tom, jestli chce holčičku nebo chlapečka a případně jakou barvu by miminko mělo mít, tak v takovém případě předběžné rezervace dělám.

Všechna freťátka, která se u nás letos narodí budou mít světle a nebo tmavě tchořovitou barvu. Některá miminka by měla být se znaky (náprsenka a ponožky) U páru Ilie x Timon by se mohl objevit albínek.

V sobotu 18.2. jedeme na výstavu Brna. Už se moc těším.